Strážce Severního moře: Ozbrojené síly Norského království (2)

V první polovině 20. století Norsko spoléhalo na neutralitu, jenže ve druhé světové válce mu to příliš nepomohlo. Po jejím skončení se proto rozhodlo vstoupit do NATO, kde mělo a dosud má významnou pozici na „severním křídle“. Sílu této severské země ještě podtrhují úspěchy produktů tradiční zbrojovky Kongsberg
21.07.2019 - Lukáš Visingr


Norská domobrana v minulosti používala především vyřazenou (a tudíž zastaralou) výzbroj od aktivních sil, ale ve 21. století došlo ke změnám a dnes má zpravidla shodné zbraně jako armáda. Základní typ služební pušky tvoří 5,56mm Heckler & Koch HK416, do seznamu běžných typů se řadí též samopaly MP5 a kulomety MG3 či Minimi. Dosluhují 7,62mm automatické pušky AG3, tedy norské licenční kopie německých zbraní G3.

Předchozí část: Strážce Severního moře: Ozbrojené síly Norského království (1)

Transport domobrany i aktivních sil zabezpečují zejména lehké terénní automobily Mercedes-Benz série G, nákladní vozidla značek MAN a Scania a v neposlední řadě také sněžné skútry, čtyřkolky a šestikolky dodávané společnostmi Bombardier a Polaris. 

Obrněnce v Severní brigádě 

Páteř norských pozemních sil představuje mechanizovaná brigáda, zvaná také „Severní“. Patří do ní deset praporů a tato jednotka se stará též o základní výcvik všech branců. Vedle toho má norská armáda rovněž samostatný průzkumný prapor a lehký pěší prapor Královské gardy. Ve službě se nalézá 36 tanků Leopard 2A4 (a dalších 16 kusů je uskladněno), avšak nejdůležitější typ obrněnce reprezentuje švédský CV90 ve verzi CV9030.

Armáda provozuje stovku kusů ve standardní podobě bojového vozidla pěchoty a v průzkumné verzi, vedle toho zakoupila také některé specializované účelové modifikace. Pro dopravu pěchoty slouží též 315 pásových transportérů M113, ovšem již v dohledné době má dojít k jejich střídání; mezi favority spadá německý typ FFG PMMC G5. K dispozici je též 75 kolových Sisu XA-186 a XA-200 a okolo 20 obrněných automobilů KMW Dingo 2 a IVECO LMV. Coby hlavní prostředky k ničení tanků se užívají pancéřovky Carl Gustaf a řízené rakety FGM-148 Javelin.

Hračky kanonýrů

Dělostřelectvo vlastní 18 samohybných houfnic M109A3GN ráže 155 mm, ale za ty se má získat náhrada v podobě nejméně 24 jihokorejských zbraní K9 Thunder (první mají dorazit již letos). Norská armáda užívá též okolo dvou stovek minometů, mezi nimiž reprezentují většinu přenosné 81mm zbraně L16. Zhruba 50 minometů je samohybných, jedná se o zbraně ráže 81 a 107 mm na podvozcích obrněnců M113 a CV90. Z důležitých typů techniky je nutné uvést také švédské pásové obojživelné dvoudílné prostředky Hägglunds Bv 206, kterých se ve službě nalézá okolo 1 000 exemplářů.

Norská armáda plánuje též pořízení dalších typů zbraní, například nových kompletů protivzdušné obrany vojsk, začleněných do Severní brigády, která takové prostředky dosud zcela postrádá. Celá brigáda se má reorganizovat, aby dokázala kdykoli zajistit nasazení dvou posílených mechanizovaných praporů, s nimiž se počítá jako s hlavní pozemní silou na „severním křídle“ Aliance. 

Padesátka pětatřicítek 

Norské vzdušné síly zatím spoléhají na americké stíhačky F-16 Fighting Falcon, kterých provozují 57 exemplářů, a to ve verzích F-16AM a F-16BM. Norsko však patří též mezi účastníky projektu stíhačky páté generace F-35 Lightning II a ve zkušební službě již má zavedeno přibližně deset kusů F-35A. Celkem chce pořídit 52 strojů, jejichž nákup spotřebuje více než třetinu celé akviziční části norského obranného rozpočtu kalkulovaného do roku 2025.

V Norsku slouží také protiponorkové hlídkové letouny P-3 Orion v počtu šesti kusů (obměny P-3C a P-3N), jenže také ony se mají dočkat brzké náhrady, a to v podobě pěti letadel P-8A Poseidon. Vzdušnou přepravu zabezpečuje zejména čtveřice taktických transportních letounů C-130J-30 Super Hercules a s norskými znaky operují také dvě letadla Dassault Falcon 20C, jež se starají o elektronický průzkum a boj. Základní výcvik pilotů se odehrává na letadlech MFI-15 Safari, avšak stroje pro pokročilý výcvik Norsko nemá a využívá mezinárodní program Euro-NATO Joint Jet Pilot Training na základně Sheppard v USA.

TIP: Ženy v armádě: Norské dámy v zeleném

Nejvýkonnější typ helikoptéry v Norsku představuje NH90 ve variantě NFH pro protiponorkové hlídkování (osm kusů), dále se užívají pátrací a záchranné Sea King Mk 43B (12 strojů) a konečně víceúčelové Bell 412HP a 412SP (celkem 18 kusů). Lze předpokládat, že norské letouny F-35A budou mít ve výzbroji i nové protilodní a protizemní rakety Kongsberg JSM (Joint Strike Missile), to znamená víceúčelovou modifikaci námořní zbraně NSM. 

Dokončení ve čtvrtek 25. července

  • Zdroj textu

    Zbraně

  • Zdroj fotografií
    Wikipedia

Další články v sekci