Zbytečně dokonalý výsadek: Anglo-francouzská operace Mušketýr 1956 (2)
Dodávky sovětské výzbroje do Egypta v 50. letech donutily USA a Velkou Británii stáhnout příslib finanční pomoci na rozvoj egyptského hospodářství a stavbu Asuánské přehrady, čímž chtěly egyptského prezidenta Gamála Násira donutit, aby přestal obchodovat s Východním blokem. Egyptský prezident neuposlechl a ve snaze získat zdroj financí jinde znárodnil 26. července 1956 Suezský průplav.
Předchozí část: Zbytečně dokonalý výsadek: Anglo-francouzská operace Mušketýr 1956 (1)
Nový vlastník
Ten do té doby patřil Společnosti Suezského průplavu, jejíž akcie vlastnili především britští a francouzští investoři. Ve stejný den byl také odepřen přístup izraelským lodím jak do průplavu, tak do Tiranské úžiny. Znárodnění průplavu způsobilo šok v západní Evropě a překvapení v USA a SSSR, s kterým tento krok nebyl konzultován. Nutno však podotknout, že podle soudobých právních analýz byl tento akt legální.
Dosavadní investory navíc slíbil Násir odškodnit podle aktuálních cen na pařížské burze, což bylo podle některých amerických právníků dokonce nad rámec jeho povinností. Fakticky se však tímto krokem stávala západní Evropa rukojmím Egypta, protože ze dvou milionů barelů ropy, které denně směřovaly z Blízkého východu do Evropy, putovalo 60–65 % právě Suezským průplavem.
Pod tlakem opozice a bez podpory USA se britský premiér Anthony Eden a jeho francouzský protějšek Guy Mollet rozhodli vsadit vše na jednu kartu a ochránit zájmy svých zemí vojenskou intervencí.
Stahují se mračna
Cílem operace nemělo být jen dostat průplav pod mezinárodní správu, ale především svrhnout Násira a instalovat k Západu vstřícnější režim. Do rodící se aliance vzápětí Francouzi přivedli i Izrael. Strategický plán spočíval v izraelském útoku směrem k pásmu průplavu, což mělo vyvolat egyptskou reakci a vypuknutí bojů nejprve na Sinaji a poté přímo v Suezu.
Británie s Francií by pak vydaly ultimátum pro oba státy, aby se stáhly od průplavu. S Izraelci bylo vše tajně dohodnuto a očekávané odmítnutí ze strany Násira by poskytlo „spravedlivou“ záminku k útoku v očích OSN. Moše Dajan, náčelník izraelského generálního štábu, a David Ben Gurion, ministerský předseda, se okamžitě pustili do příprav operace s krycím názvem Kadeš. Spojený britsko-francouzský štáb začal plánovat operaci Mušketýr.
Operace Kadeš
V roce 1956 byla izraelská armáda považována za nejlepší na Blízkém východě. Její výzbroj pocházela z větší části z druhoválečných přebytků, které v zemi zůstaly po britské správě, nebo byly nakoupeny v zahraničí. Teprve krátce před suezskou krizí se podařilo zajistit i moderní francouzské zbraně, což bylo životně důležité především u rychle zastarávajícího letectva, které získalo nové a výkonné stroje včetně ve Francii teprve zaváděného stíhacího bombardéru Mystère IVA.
Hlavní izraelský cíl představovalo přístavní město Šarm aš-Šajch, jež bylo těžištěm blokády Tiranské úžiny, dále klíčové křižovatky a pásmo Gazy, které sloužilo jako základna pro útoky palestinských fedajínů na cíle v Izraeli. Operace byla naplánována tak, aby v prvních hodinách budila dojem pouhého odvetného nájezdu. Plán počítal nejprve s narušením telegrafního spojení a následným vysazením praporu výsadkářů u průsmyku Mitla 70 km od Suezského průplavu, kteří měli být následujícího dne posíleni po zemi postupujícím zbytkem výsadkové brigády.
TIP: Pomoc ze srdce Evropy: Jak vypadala československá podpora mladého Izraele
Odpoledne 29. října Izrael spustil operaci Kadeš. Navzdory řadě indicií vyhodnotili Egypťané útok jen jako další operaci proti palestinským záškodníkům, a než si uvědomili závažnost situace, postoupily již izraelské jednotky do hloubky Sinaje. Protože jádro egyptské armády zůstávalo západně od průsmyku Mitla, měli Izraelci místní převahu a přes tvrdý odpor protivníka rychle dosáhli svých cílů. Francie a Velká Británie daly oběma stranám ultimátum, které Násir dle očekávání odmítl, a 31. října začaly francouzské a britské bombardéry útočit na egyptská letiště.
Pokračování: Zbytečně dokonalý výsadek: Anglo-francouzská operace Mušketýr 1956 (3) vychází ve čtvrtek 6. května
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií