Zapomenutý odstřelovačský duel na gallipolském bojišti
Na prvoválečném bojišti v Gallipoli se roku 1915 odehrál jeden z nejslavnějších střeleckých soubojů Velké války. Mezi Australany si zde získal respekt především příslušník 5. pluku lehkého jezdectva Billy Sing, drobný muž anglicko-čínského původu.
Neodpovídající tělesná konstituce
Jeho dobrovolný vstup do armády přitom mohla zhatit jak jeho předpisům neodpovídající tělesná konstituce, tak dobové poměry v australském vojsku, jež se stavěly k asijským míšencům značně rezervovaně. Zodpovědný náborový důstojník odložil ale 24. října 1914 všechny regule i předsudky stranou a Singa zapsal. Zkušený lovec klokanů a expert na střelbu z dlouhých zbraní se australské armádě za shovívavost následně bohatě odměnil 150 potvrzenými zneškodněnými Turky na Gallipoli, jichž ovšem dle některých o dhadů mohlo být až 300.
Pozorovatel Singova odstřelovačského týmu Ion Idriess později vzpomínal, jak Assassin (jedna z jeho přezdívek) upřednostňoval raději k tureckým zákopům těsně přimknuté pozice, neboť jej zde již nemohlo ohrozit nepřítelovo dělostřelectvo.
„Když jej, nebo někoho z jeho přátel a spolubojovníků přepadly výčitky svědomí nad množstvím toho dne zabitých obyčejných vojáků nepřítele, připomněl Billy sobě i nám situaci prvních dní vylodění na poloostrově, kdy Turci nemilosrdně postříleli mnoho našich důstojníků. I tak ale nikdy nestřílel jak na nosiče raněných, tak na vojáky, kteří se snažili zachránit své zasažené kamarády.“
Blízko smrti
Sing se stal rychle proslulým v kamenitých gallipolských okopech na obou stranách. Jeho puška Lee-Enfield .303 vnášela do tureckých řad kromě smrti demoralizaci a pocit marnosti. Velení osmanské armády se proto rozhodlo zlikvidovat australské odstřelovačské eso stůj co stůj.
První příležitost, kdy se z lovce měla stát kořist, přišla jednoho horkého srpnového rána roku 1915. Sing a jeden jeho pozorovatel Tom Sheehan tehdy v tichosti číhali na rozespalé a tím pádem méně obezřetné vojáky nepřítele. Ovšem ani Australané nedosáhli v tu chvíli stavu plné koncentrace. Jeden z dvojice střelec-pozorovatel pak provedl osudový demaskující pohyb a na turecké straně zahřměl výstřel.
Osmanská kulka pak prošla Sheehanovým dalekohledem a poranila jej na obou rukou, prostřelila mu tvář, načež také Singovi připomněla jeho smrtelnost a zasáhla jej do ramene. Otřesené střelecké eso ANZAC se po týdnu ale dalo zase dohromady.
Turci teď museli vytáhnout z rukávu svůj největší trumf. Na Gallipoli tak přijel sultánem osobně dekorovaný odstřelovač, vojáky Dohody přezdívaný jako Abdul Hrozný. Australské obavy pak doplnily výpovědi zajatců i útržky tureckého denního tisku, neskrytě oznamující příchod svého hrdiny.
Konec Abdula Hrozného
Iniciativy se nejprve chopil Abdul, když se prohlížením průstřelů těl odstřelovačem zabitých Turků cíleně snažil vytyčit prostor Singova působení. Soupeři se pak defi nitivně dostal na kobylku v oblasti Chatham´s Post, načež zde strávil dlouhé hodiny ve zdánlivé nečinnosti. Neopatrných vojáků mužstva ani důstojníků si přitom nevšímal a čekal pouze na Singa.
Ten se dostavil ve společnosti svého pozorovatele, jenž dokázal Abdula se štěstím lokalizovat a navést na něj také svého zkušeného parťáka. Australan poté odstranil přepážku krytí zákopové střílny a skrze mířidla rychle hledal soupeřovu skrýš. Turecký střelec v tu chvíli již svého vyzyvatele také spatřil a urychleně zamířil. Oba odstřelovači projevili odhodlání dovést duel do konce stůj co stůj – i přes vědomí, že soupeř již zná jejich pozici a má je tak říkajíc také na mušce.
TIP: Stalingradská legenda Vasilij Zajcev a jeho následovníci
Vrtkavá válečná štěstěna se nakonec přiklonila na Singovu stranu, jelikož dokázal vystřelit rychleji. Život tureckého odstřelovače s již zalícenou puškou nakonec ukončila australská kulka, která mu provrtala čelo. Poté, co australský střelec triumfoval, jen tak tak vyvázl z dělostřelby, rozpoutané pokořenou protistranou. Zbývá dodat, že Sing válku s několika zraněními přežil a vrátil se do Austrálie, kde zemřel zapomenut v roce 1943 ve věku 57 let.
-
Zdroj fotografií