Válečná témata roku 2020: Legendární Königstiger, zločiny umrlčích lebek a vzpomínky vojáků od Kurska

Jak se zrodila divize s umrlčí lebkou? Taktika izraelských stíhačů a bitva u Kurska ve vzpomínkách přímých účastníků. Výběr nejčtenějších válečných článků uplynulého roku…
28.12.2020 - redakce 100+1


Nelítostní smrtihlavové v boji: Zrození německé divize SS Totenkopf

Divize s umrlčí lebkou ve znaku se stala jedním ze symbolů Waffen-SS. Po počátečních potížích se propracovala mezi nejefektivnější bojové formace třetí říše, nicméně pojí se s ní i celá řada válečných zločinů…


Smrtící roury bez zákluzu: Historie a nasazení bezzákluzových děl

Výstřel z děla generuje zpětný ráz, po němž musí brzdovratné zařízení vrátit hlaveň zákluzem do původní polohy. Změnu přinesla kategorie bezzákluzových zbraní, jež našla uplatnění především v boji s obrněnci…


Hitlerovy mosty ztracené v polích: Pozůstatky dálnice Breslau–Wien

Jako dlouhá jizva na tváři Moravy se od severu k jihu táhne fragment tělesa nedokončené exteritoriální dálnice Vratislav–Vídeň, ambiciózního projektu známějšího jako „Hitlerova dálnice“… 


Trumf v rukávu německé Panzerwaffe: Těžký tank Tiger II

Ačkoliv těžkých tanků Tiger II vyrobila třetí říše jen necelou pětistovku, staly se díky mamutím rozměrům, extrémně silnému pancíři i výkonnému kanonu legendou…


Sedmdesát let v boji proti přesile: Taktika izraelských stíhačů

Izraelští stíhači prosluli agresivitou a oddaností vlasti. Za sedm desítek let bojů s letectvy arabských států prokázali nejen chladnou hlavu, ale i profesionalitu a mistrné zvládnutí svých strojů…


Lovec proti lovci: Duel stíhačů tanků SU-100 vs. Jagdpanzer IV

Stíhače tanků se zrodily až v průběhu války coby reakce na intenzitu tankových bitev. Většina států pro ně volila kombinaci už existujících podvozků a zbraní, což je také případ sovětských „samohybek“ nebo německého obrněnce Jagdpanzer IV…


Bitva u Kurska ve vzpomínkách účastníků: Východní mise Martina Grosse

Epického střetu u Kurska se na obou stranách zúčastnily statisíce vojáků, kterým válečný osud připravil ty nejtvrdší zkoušky. Mnozí v nich obstáli a zařadili se tak mezi hrdiny, jejichž příběhy fascinují dodnes…


Prolitá generálská krev: Vysocí důstojníci padlí v polském tažení

Německá i polská armáda ztratila v září 1939 několik důstojníků, kteří dosáhli generálské hodnosti. Většina zemřela po zásahu kulkou nebo šrapnelem nepřátelské artilerie…


Obratný dravec s tlustou kůží: Ruský bitevní vrtulník Mil Mi-28

Bitevní vrtulník Mil Mi-28 patří k symbolům současného ruského letectva. Jeho osud však poznamenaly technické potíže, konkurenční boj i zmatky po rozpadu SSSR. „Osmadvacítka“ tak začala plnohodnotnou službu až 40 roků od zahájení vývoje…


Dědictví po okupantech (1): Československé zbraně vyvinuté z německých vzorů

Ve snaze obnovit své ozbrojené síly čelilo Československo v prvních poválečných letech vážným problémům. Významnou pomocí při vývoji nové techniky se tak staly třeba i německé zbraně, které na území osvobozené republiky zůstaly…


Další články v sekci