Trogir: Chorvatský ostrov kozlů

Chorvatskému Trogiru se často přezdívá „muzeum“ nebo „malé Benátky“. Starobylý přístav totiž doslova přetéká zachovalými památkami snad ze všech velkých období architektury
23.01.2022 - Kateřina Vašků


Počátky města sahají až do 3. století př. n. l., kdy jej založili řečtí kolonizátoři a postupně z něj vybudovali významný přístav. Původní název antické osady – Tragurion – pochází z řečtiny a v překladu znamená „ostrov kozlů“.

Dílo helénských mistrů

Helénští stavitelé město zbudovali podle klasického pravoúhlého plánu a jeho hranice vytyčili masivním kamenným opevněním. Velký rozmach Trogir zaznamenal také v době římského impéria – zejména na jeho sklonku se značně rozšířil a prošel mnoha přestavbami. Ze zmíněné éry se dochovalo několik rozsáhlých hřbitovů a bazilika.

V době stěhování národů ovládli Trogir chorvatští panovníci a začala se psát jeho nová historie. Autonomii městu zaručil uhersko-chorvatský král Koloman Uherský v roce 1107. V raně křesťanském období vyrostly v Trogiru hned dvě trojlodní baziliky, na jejichž místě dnes stojí katedrála sv. Vavřince a benediktinský kostel sv. Jana Křtitele.

Pod benátskou nadvládou

I přes mnohaletý odpor Chorvatů se stal přístav v roce 1420 součástí Benátské republiky, načež ovšem započalo období největšího rozkvětu provázené novou výstavbou. Výrazně se proměnilo hlavní náměstí, došlo na obnovu opevnění a světlo světa spatřila i pevnost Camerlengo coby sídlo benátské vojenské posádky. A právě tehdy se městu začalo říkat „malé Benátky“. Roku 1797 se pak Trogir dostal pod nadvládu Rakouska-Uherska, jež trvala až do roku 1918.

TIP: Chorvatský Motovun: Město s vůní lanýžů

Historické jádro leží na ostrůvku, který se sousedním ostrovem Čiovo i s pevninou spojují dva mosty. Starým městem se táhnou dvě původní hlavní ulice, v jejichž průsečíku se nachází dlážděné fórum. Hlavnímu náměstí dominuje katedrála sv. Vavřince, která v místě někdejší baziliky vyrůstala s přestávkami od 12. až do 16. století. V celém historickém centru můžete dodnes kromě řady kostelů a věží obdivovat také paláce někdejších význačných trogirských rodin.


Další články v sekci