Fénixovy ostrovy: Prozkoumejte největší chráněnou mořskou rezervaci na světě

Fénixovy ostrovy představují největší chráněnou mořskou rezervaci na světě, navíc prakticky nedotčenou člověkem. Celá tamní krajina pod hladinou tvoří opravdový unikát – zformovala ji řada podmořských sopek, přičemž některé vystupují z hloubky až šesti kilometrů
23.08.2022 - Kateřina Helán Vašků


Fénixovy ostrovy sestávají z osmi atolů a dvou podmořských korálových útesů uprostřed Tichého oceánu. Dnes spadají pod Republiku Kiribati, společenství 33 ostrovů roztroušených na ploše neuvěřitelných 3,5 milionu čtverečních kilometrů. Ještě v 30. letech minulého století však Fénixovy ostrovy patřily pod britskou korunu a reprezentovaly poslední pokus o koloniální expanzi evropské velmoci. 

Chráněnou oblast The Phoenix Island Protected Area (neboli PIPA) vyhlásila kiribatská vláda v roce 2008 a o dva roky později se území dostalo i na seznam UNESCO. Teritorium o rozloze srovnatelné s Německem a Slovenskem dohromady je v současnosti největší mořskou chráněnou rezervací na světě

Krajina podmořských sopek 

Výjimečnou oceánskou krajinu Fénixových ostrovů zformovalo značné množství podmořských pohoří. V oblasti je jich minimálně čtrnáct, vznikla pravděpodobně z vyhaslých sopek a ta nejvyšší „se tyčí“ z hloubky až šesti kilometrů.  

Rezervace se chlubí jedním z nejzachovalejších ekosystémů. Jednotlivé atoly a jejich okolí poskytují útočiště migračním druhům planktonu, jež tam zanášejí oceánské proudy. Drobné mikroorganismy se pak stávají potravou řady dalších živočichů. Tamní fauna zahrnuje na 200 druhů korálů, 500 druhů ryb, 18 druhů mořských savců a 44 druhů ptáků. Mezi nejznámější obyvatele oceánské divočiny patří žraloci, mořské želvy a ptáci, koráli i gigantičtí krabi palmoví až s dvoumetrovým rozpětím nohou. 

Nedotčená laboratoř

Značná odlehlost území a především nedostatek pitné vody přispěly k tomu, že je dopad lidské činnosti v mořské rezervaci minimální: Ostatně jediným tamním osídleným ostrovem zůstává s pouhými 50 obyvateli atol Kanton. 

TIP: Jeden z nejizolovanějších ostrovů světa se mění v dokonalou přírodní rezervaci

Fénixovy ostrovy tak v podstatě tvoří nedotčenou mořskou laboratoř, jejíž výzkum nám pomáhá pochopit, jak fungují vodní ekosystémy v Pacifiku. Můžeme tam však zároveň pozorovat, jak se formují a rostou korálové útesy, nebo sledovat změny oceánských hladin i klimatu. 


Další články v sekci