Symbol moderního terorismu: Životní příběh Usámy bin Ládina (1)

Usámu bin Ládina si veřejnost spojuje především s útoky na newyorská dvojčata z 11. září 2001. „Kariéra“ zakladatele organizace al-Káida je však mnohem delší a plná zvratů – bojoval proti Sovětům v Afghánistánu, stavěl silnice v Súdánu, zorganizoval atentáty na několika kontinentech a do krve se rozhádal se saúdským králem
05.06.2020 - Miroslav Mašek


Dějiny 20. a počátku 21. století poznaly mnoho krutých teroristů, ovšem nad všemi vyčnívá jedno jediné jméno. Usáma bin Muhammad bin Avad bin Ládin se narodil v březnu 1957 v saúdskoarabském Rijádu do rodiny stavebního podnikatele. Jmění jeho otce Muhammada, který chlapce zplodil s desátou manželkou Hamídou, činilo několik miliard dolarů. Rodina vystupovala na muslimské poměry liberálně – možná i proto, že otec pocházel z Jemenu a matka ze Sýrie. Na zachovaných fotografi ích z dovolených dívky kupříkladu nosí oblečení západního stylu s odhalenými vlasy a pozdější teroristický vůdce je zachycen v tričku a džínách.

Neutěšené dětství

Bin Ládinovo dětství poznamenaly rodinné spory i úmrtí. Rodiče se rozvedli krátce po jeho narození a otec doporučil Hamídě sňatek se svým obchodním společníkem. K tomu na přelomu 50. a 60. let skutečně došlo a Usáma vyrůstal v nové domácnosti se čtyřmi nevlastními sourozenci. Otec zemřel roku 1967 při letecké nehodě v Saúdské Arábii, když jeho americký pilot nezvládl přistání.

Také Usámův nejstarší bratr Salem zahynul ve vzduchu. Coby pilot ultralehkého stroje v květnu 1988 narazil v Texasu do elektrického vedení a při pádu utrpěl fatální zranění. Matka vychovávala mladíka v tradicích sunnitského islámu, přesto v letech 1968–1976 navštěvoval prestižní střední školu Al-Thager sekulárního typu. Není jisté, kdy se radikalizoval, nejpravděpodobněji se tak stalo za studií ekonomie a managementu na Univerzitě krále Abdulazíze v Džiddě.

Radikál i fanoušek Arsenalu

Usáma se stal členem Muslimského bratrstva – hnutí s tradicí od 20. let, které požaduje návrat ke kořenům islámu a usiluje o sjednocení všech sunnitských muslimských směrů do jediné organizace. Členství v nábožensky smýšlející komunitě se sklony k radikalismu přivedlo Usámu ke studiu a překladům koránu, psaní básní i charitativní činnosti. 

Nevyhýbal se ani četbě historické literatury včetně pamětí britského maršála Bernarda Montgomeryho nebo francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Podle pamětníků věnoval hodně času sportu, především judu a fotbalu. Hrál coby útočník v místním klubu a stal se fanouškem anglického týmu Arsenal FC, jemuž zůstal věrný do konce života. Zdroje si odporují v tom, zda bin Ládin studia dokončil. Podle některých byl pilným studentem a získal titul v oboru veřejné správy, podle jiných univerzitu opustil už ve třetím ročníku. 

Mecenášem mudžahedínů 

K zásadnímu zlomu v bin Ládinově životě došlo v roce 1979, kdy sovětská vojska vtrhla do Afghánistánu a po celém muslimském světě se rozlila vlna rozhořčení. Mladík se připojil k první vlně dobrovolníků, kteří se rozhodli se zbraní v ruce vystoupit proti agresorovi a vyrazili do Pákistánu. Využil jmění ve výši asi 30 milionů dolarů, jež zdědil po otci, jakož i stavební stroje z majetku rodinné firmy.

Pokračování: Symbol moderního terorismu: Životní příběh Usámy bin Ládina (2)

S dalšími radikály začal pod ochranou tamější vlády a amerických tajných služeb budovat síť výcvikových táborů pro mudžahedíny. Už tehdy se Usáma setkal s Abdulláhem Júsufem Azzámem – sunnitským teologem nazývaným „otec globálního džihádu“, který měl jeho směřování výrazně ovlivnit. Navázal též přátelství s generálem Hamidem Gulem – generálem pákistánské armády a šéfem tajné služby ISI. Právě její instruktoři v bin Ládinem vystavených táborech učili mudžahedíny ovládat zbraně i taktické postupy. 

Témata

terorismus

Další články v sekci