Soukromé lodě v Dunkerku: K záchranné misi vyrazil i důstojník z Titanicu (6)
Poté, co Charles Lightoller (1874–1952) přežil katastrofu Titanicu, pokračoval v námořní kariéře a za první světové války se dokonce vyznamenal potopením německé ponorky U-Boot. V meziválečném období odešel na penzi, když ale přišla výzva, aby dal svoji jachtu Sundowner do služeb Královského námořnictva, souhlasil s podmínkou, že za kormidlem bude stát on sám.
Spolu se svým synem Rogerem a osmnáctiletým vodním skautem Geraldem Ashcroftem pak vyrazil 1. června k Dunkerku. Již po cestě musela loď zachránit posádku hořící motorové lodě Westerly. Po připlutí do přístavu se na rodinnou jachtu doslova nacpalo 130 vojáků a přetížené plavidlo vyrazilo na cestu zpět.
Jen jedna cesta
Ani Sundowner se nevyhnula leteckým útokům nepřítele, starý mořský vlk Lightoller ale údajně i s nebezpečně ponořenou lodí prováděl úctyhodné úhybné manévry. Pomohlo mu také štěstí, neboť jachta se pod zátěží již téměř potápěla. Katastrofa málem nastala, když se nedočkaví vojáci pokusili co nejrychleji vylodit a Sundower se výrazně nahnula na stranu.
Lightoller nakonec udržel na palubě pořádek a po vyprázdnění lodě se začal připravovat na novou cestu do Dunkerku. Té nakonec zabránil rozkaz, aby se dalších operací účastnila pouze plavidla schopná vyvinout rychlost více než 20 uzlů (37 km/h).
Sundower se pak během války účastnila ještě několika záchranných a hlídkových misí a po skončení konfliktu se vrátila rodině Lightollerových, kterým sloužila až do 80. let. Příběh lodi a jejího odvážného kapitána se nakonec objevil i ve filmu Dunkerk z roku 2017.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
© Warner Bros.
Wikimedia Commons, Stavros1, CC BY 3.0 + Wikimedia Commons, CC0