Slavná hodina britských harrierů: Legendární letouny ve válce o Falklandy (1)

Britsko-argentinská válka o Falklandské ostrovy se stala nejrozsáhlejším letecko-námořním konfliktem druhé poloviny 20. století. Účastnily se jí bezmála tři desítky vertikálně startujících letounů, které také poprvé skórovaly
24.02.2022 - Miroslav Mašek


V Argentině vládla v roce 1982 vojenská junta, která přivedla zemi do těžké krize. Zahraniční dluh překročil 40 miliard dolarů, vláda potlačovala lidská práva a celonárodní odpor sílil. Prezident Leopoldo Galtieri, který byl zároveň velitelem pozemních sil, se rozhodl situaci řešit po svém. S velitelem letectva generálem Lami Dozem a šéfem námořnictva admirálem Jorgem Anayou se usnesli, že vládu může zachránit pouze vítězná válka. Ta měla odvést pozornost od domácích problémů.

Válkou k záchraně junty

O souostroví Falklandy (v Argentině nazývané Malvíny) se země přela s Velkou Británií už od roku 1833. Galtieri došel k názoru, že pokud území obsadí s dostatečnou silou, Británie se neodhodlá o vzdálené ostrovy bojovat. Jejich obsazením by se vojáci stali hrdiny a dokázali by to, o co se předchozí vlády marně snažily diplomatickou cestou.

Operace s názvem Rosario dostala v březnu 1982 zelenou. Dne 19. března přijeli do přístavu Leith na ostrově Jižní Georgie, který spadá pod Falklandy, argentinští dělníci. Avšak tajně s nimi v civilních oděvech dorazili příslušníci speciální jednotky námořnictva. Vyvěsili argentinskou vlajku a nepodrobili se obvyklým vstupním formalitám. Chtěli vyprovokovat britského guvernéra na Falklandech Rexe Hunta k tahu, který by byl záminkou k otevřené vojenské intervenci Argentiny.

Prapor pryč!

Hunt se o provokaci brzo dozvěděl a ohlásil ji do Londýna. Odpověď z kanceláře premiérky Margaret Thatcherové přišla vzápětí: vyslat loď s oddílem námořní pěchoty, ale zatím nezasahovat. K přístavu vyplulo plavidlo Royal Navy s 23 mariňáky, aby si vynutili spuštění vlajky. Přesně to Galtieri potřeboval – Argentina mohla vyrazit na „obranu“ občanů.

Příslušníci Royal Marines rychle pochopili vážnost situace. Znepokojivé zprávy přicházely i ze zpravodajských zdrojů. Dvě argentinské korvety byly odvolány z cvičení a na základnách vyhlášena pohotovost. Na moře vyplulo největší argentinské válečné plavidlo – letadlová loď Veinticinco de Mayo.

Pod modro-bílou vlajkou

Bylo jasné, že incident má posloužit pouze jako záminka. Margaret Thatcherová a státní tajemník pro zahraniční věci Peter Carrington rozhodli o preventivním kroku a vyslali k Falklandským ostrovům trojici atomových stíhacích ponorek, které do oblasti dorazily 19. dubna. Mezitím britské velení vyhlásilo kolem Falkland takzvanou Total Exclusion Zone (TEZ) o poloměru 322 km (200 mil), v níž měly být argentinské síly napadány bez varování.

Útok se Argentinci chystali zahájit v noci na 3. dubna. Jako první přistáli vojáci speciální jednotky námořní pěchoty; ve 2.30 zneškodnili hlídku britských námořních pěšáků na mysu Pembroke a vyrazili do vnitrozemí. Letiště i budovu celní správy obsadili bez boje. Na odpor Argentinci narazili až u guvernérova sídla, kde je přivítala palba námořních pěšáků.

Pokračování: Slavná hodina britských harrierů: Legendární letouny ve válce o Falklandy (2)

Přestřelky se střídaly s vyjednáváním. Až v 9.30 nařídil Hunt složit zbraně. Ve stejné době se vylodily i hlavní invazní síly podporované letouny a vrtulníky. Britskou vlajku nahradila argentinská a z Falkland se staly Malvíny, guvernérem se stal generál Mario Menendez. Hned 3. dubna argentinský 1. prapor námořní pěchoty obsadil Jižní Georgii, byť dvě desítky britských marines před kapitulací dokázaly sestřelit vrtulník a poškodit korvetu.


Další články v sekci