Rozhodující bitvy druhé světové války: Stalinův první úspěch
Po zdrcujících porážkách z léta a podzimu roku 1941 se zdálo, že přežití Sovětského svazu visí na vlásku. Wehrmacht stál na předměstích Moskvy a lidské i materiální ztráty, které Rudá armáda utrpěla, by zřejmě zcela zdecimovaly každé jiné ozbrojené síly tehdejšího světa.
4. Bitva u Moskvy, prosinec 1941–leden 1942
- ztráty SSSR: 372 000 padlých a raněných
- ztráty Německo: 65 000 padlých a raněných
- pořadí podle redakce: 4 | pořadí podle Ewana Mawdsleyho: 4
Německá hrozba a osvobození Moskvy
Situace ale nebyla ani zdaleka tak jednoznačná – také Němci přišli o mnoho mužů i techniky a navíc přicházela pověstná ruská zima, na kterou nebyli vůbec připraveni. Toho si bylo sovětské vrchní velení vědomo, a tak mohl armádní generál Grigorij Žukov 29. listopadu požádat Stavku o schválení svého plánu na protiofenzivu.
V odůvodnění napsal: „Nepřítel je vyčerpán. Pokud ale nyní nezlikvidujeme jeho nebezpečné průniky, bude schopen své divize v moskevském regionu posílit, (…) což by vyústilo v nebezpečnou situaci.“ Naproti tomu Němci nepředpokládali, že by mohli čelit významnější protiofenzivě, a ještě 4. prosince zpravodajské oddělení Vrchního velení pozemních sil hlásilo, že v „současné době není nepřítel před skupinou armád Střed schopen bez větších záloh podniknout protiútok“.
Jenže Rudá armáda rezervy stále ještě měla a 5. prosince spustila mohutný útok, který Němce v následujících dnech a týdnech vrhl zpět o desítky až stovky kilometrů. I když se nepodařilo skupinu armád Střed zničit, v což Stalin doufal, měla porážka u Moskvy pro třetí říši i další vývoj války zcela zásadní důsledek.
TIP: Když poručí generál zima: Jaké počasí čekalo na Wehrmacht na východní frontě?
Šlo totiž o konečné selhání Blitzkriegu a zhroucení německých nadějí, že Sovětský svaz bude poroben během několika měsíců – dlouhou opotřebovávací válku přitom Hitler nemohl vyhrát, zvláště když 11. prosince 1941 vstoupil do otevřeného konfliktu také se Spojenými státy.
Rozhodující bitvy druhé světové války
- 1. Sovětský direkt na Volze (vychází 29. srpna)
- 2. Vylodění spojenců v Normandii
- 3. Přežití ostrova svobody
- 4. Stalinův první úspěch
- 5. Souboj o iniciativu
- 6. Útok císařských orlů
- 7. Pohřebiště japonských letadlovek
- 8. Šokující pád země galského kohouta
- 8. Ponorky v akci
- 9. Zahájení střetu titánů
- 10. Britský triumf v Africe
- 11. Destrukce skupiny armád Střed
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií