Krystyna Skarbek: Nejoblíbenější špion Winstona Churchilla

Ve Varšavě vybudovala za okupace rozvědnou síť a plakát s jejím portrétem visel na každém nádraží. Přestože ji Němci chytili, díky své vynalézavosti se brzy opět ocitla na svobodě
09.02.2016 - Redakce Válka Revue


Polka Krystyna Skarbek (1915-1952) původem z Varšavy byla velmi dobrodružné povahy. Do začátku války se stihla dvakrát vdát, zúčastnit se soutěže královny krásy a hodně cestovala po světě. Když došlo v roce 1939 k okupaci Polska, Krystyna Skarbek byla pevně rozhodnutá stát se špionkou a v Anglii nabídla své služby SOE. Ještě koncem roku se přes Budapešť dostala do Polska a začala používat jméno Christine Grandville.

Ve Varšavě si vybudovala zpravodajskou síť a dodávala Spojencům přes polské odbojáře řadu informací. Mimo jiné do Anglie poslala na jaře 1941 zprávu o koncentrujících se německých vojskách na sovětské hranici. Plakáty s Krystyniným portrétem nabízející vysokou odměnu za její dopadení visely na každé železniční stanici v okupovaném Polsku. V témže roce ji chytilo gestapo, při výslechu se ale kousla do jazyka tak silně, že jí tekla krev, přičemž předstírala tuberkulózní kašel. Němci se vyděsili a propustili ji.

TIP: Ženy špionky: Půvab ve službách rozvědky

Krystyně se pak podařilo s pomocí britského diplomata dostat do Káhiry. Její přesné informace ohledně chystaného útoku na SSSR udělaly dojem na britského premiéra, a následně získala přezdívku „nejoblíbenější Churchillův špion“. Do další mise vstoupila v roce 1944, kdy byla vyslána do jižní Francie s úkolem pomáhat tamním odbojářům. Po válce se jejím intimním přítelem stal mimo jiné Ian Flemming, kterému posloužila jako vzor pro Bondovu dívku Vesper Lynd v Casinu Royale. Vesper byla přezdívka Krystyny, kterou jí dal v dětství její otec. V roce 1952 ji zastřelil žárlivý milenec.

  • Zdroj textu

    Špionážní války Válka REVUE SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

Další články v sekci