Všechny barvy Thajska: Jak chutná Bangkok

Osm milionů obyvatel nejlidnatějšího thajského města vytváří neuvěřitelnou mozaiku, v níž se mísí staré a nové. V Bangkoku uvidíte supermoderní rychlovlaky, pouliční jídelny i tanečnice, které posílají prosby bohům
25.04.2018 - Janka Ryšánek Schmiedtová


Jako by teprve po setmění začal Bangkok žít neuvěřitelným tempem, jež se dá stěží stíhat. Improvizované pouliční restaurace s plastovým nábytkem všeho druhu jsou nacpané k prasknutí. Vynikající jídlo se vaří a smaží ve zčernalých hlubokých pánvích na plynových bombách přímo na chodníku. Kuchyně uvnitř bufetů ve městě téměř nenajdete, nejsou tu zvykem už kvůli odvětrávání. 

Bez ohledu na to, zda je poledne, večer či noc, zůstává v tržnici Silom Square vždy některé z okýnek otevřené. V každém z miniaturních rodinných bufetů, napěchovaných v řadách těsně vedle sebe, vaří trochu něco jiného. A padne-li na někoho ze zaměstnanců únava, jednoduše si zdřímne na lehátku mezi lavicemi, u kterých se jí. 

K pálivým salátům, kořeněnému curry a polévce tom yum s krevetami, tofu či kuřecím masem se pije místní pálenka. Paní domu a hlavní kuchařka v jedné osobě je nadšená, že si u ní objednávají cizinci, a dává si záležet na porcích. Její syn rozváží telefonické objednávky na podivném dopravním vynálezu, snad obdobě skútru. V televizi, jež vypadá jako výherní automat, vysílají pěveckou soutěž. Extravagantně učesané účastníky, kteří nepostoupí do dalšího kola, zasype přímo ve studiu mouka. U Thajců to vyvolává nezřízené záchvaty smíchu. Kolem dlouhého stolu probíhají dva tlustí potkani. Tohle je duše Bangkoku

Na střechách mrakodrapů  

Vedle supermoderních mnohapatrových staveb, na jejichž střechách se nacházejí luxusní bazény i celé relaxační zahrady, se tu žije téměř vesnickým životem. Ve stáncích podél chodníků zvládají místní uvařit snad cokoliv. Grilují, nakládají ryby i zeleninu, porcují maso nebo vám alespoň menší mačetou otevřou kokosový ořech. A nijak je neznepokojuje, že své podnikání provozují jen pár metrů od čtyřproudové silnice. 

Po městě si můžete vyjet klasickým taxíkem, který poznáte podle výrazných pastelových barev. Další volbu představuje nazdobená motorizovaná tříkolka tuk-tuk, jejíž řidiči nabízejí výhodné ceny – se stoprocentní přirážkou. Nebo si lze pronajmout zadní místo na taxiskútru. Obecně se však vzhledem k bezpečnosti místních silnic doporučuje využívat městskou hromadnou dopravu nebo chodit pěšky.

Za mě se modlí tanečnice! 

Ulice v asijském městě fungují v patrech: V těch nejnižších bývají prosté stánky, ve vyšších pak promenády spojující luxusní nákupní střediska či stanice nadzemní dráhy. Zácpy na chodnících, kde se mimo vaření také čile obchoduje, řeší nadchody pro pěší. 

Chudé děti na ulicích navlékají na provázky květy lotosů, orchidejí a jiných rostlin a vyrábějí tak nádherně vonící girlandy. Stojí pár drobných a můžete je pověsit na některou z malých svatyní, jež se nacházejí před vstupy do vysokých budov. Budete-li mít štěstí, narazíte v místním hemžení i na některý z velkých hinduistických chrámů, kde večer tančí tradičně oblečené profesionální tanečnice. Zpěvnou recitací přednášejí modlitby k nejvyšším svatým a mohou vyslovit i tu vaši – stačí zaplatit. Thajci svá přání adresovaná božstvu nahrávají pomocí chytrých telefonů a s nádhernými tanečnicemi si dělají „selfíčka“. 

Vypni telefon a nastup 

Závislost na moderních technologiích je v tomto městě až šokující. Při vstupu do nadzemky vás piktogramy vyzvou, abyste se nesoustředili jen na obrazovku telefonu, nýbrž i na okolí. Téměř nikdo ovšem pobídky nedbá, přestože se za okny Skytrainu, jak se místní hromadná doprava jmenuje, objevují ta nejpůsobivější městská panoramata. Moderní rychlovlak vás proveze centrem i přilehlými čtvrtěmi a dá vám také nahlédnout do skromných příbytků místních, kteří své ložnice a kuchyně před zvědavými pohledy nijak zvlášť nechrání. 

Jedním z dopravních uzlů je nákupní centrum Siam. Enormní množství obchodů a restaurací vás přesvědčí, že jste ještě nikdy nebyli ve větším chrámu konzumu. V několikapatrovém komplexu však najdete i nádherné zahrady a umělou řeku s kaskádami. V obchodě s potravinami o pár ulic dál vysvětluje školený personál zákazníkům, co je to hruška a hroznové víno. Nad plody rambutanu, kaffirovým listím, kořenem galgánu a třemi druhy zázvoru se nikdo nepozastavuje – proč taky, když je do hrnce hází každý den. 

Z rušných ulic do paláce 

Jedinou památkou, kterou opravdu musíte navštívit, je Královský palác. Z města se k němu dostanete v dlouhých lodích po řece Čao Praja: Plavidla patří do sítě hromadné dopravy a jejich službami určitě nepohrdněte. Jsou sice nacpaná k prasknutí a čeká se na ně déle než na turistické výletní lodě, jízda však stojí za to. Kapitán většinou poslouchá thajský pop, kolem šplouchá dohněda zpěněná řeka, silueta břehů s rozpadlými koloniálními budovami rychle ubíhá a kvílící motor žene plavidlo vpřed. Na špici lodě věší místní lidé dlouhé girlandy plastových květů, jež slibují šťastnou cestu. A chtějí-li si přízeň svatých naklonit ještě víc, přidávají i sladkou limonádu s brčkem, třeba jedovatě fialovou Fantu z tropického ovoce. Vedle ní pak zapichují vonné tyčinky a výsledek je cítit až neskutečně.

TIP: Chrám Wat Arun: Krvavý úsvit Bangkoku

Malá rada na závěr: Bohužel i v Bangkoku se někteří podnikavci snaží turisty zmást a připravit o peníze. Oblíbeným rajonem jsou nejnavštěvovanější atrakce: Výtečníci vás tam sklíčeně upozorní, že je bohužel právě dnes svátek, a tudíž zavřeno. Abyste však nebyli zklamaní, nabídnou vám alespoň jízdu tuk-tukem – za trojnásobnou cenu. 

Pouliční gastroturistika

Pokud jde o gastronomické zážitky, neměli byste si nechat ujít návštěvu oblasti jídelen nedaleko Památníku vítězství. Najdete tam mnoho prostých podniků nalepených na sebe, kde se servíruje jídlo v malých plastových miskách. Doslova za pár drobných můžete ochutnat ty nejzvláštnější pokrmy nejroztodivnějších chutí a nakonec zaplatíte podle počtu prázdných misek. Místní studenti tento ráj rychlého stravování milují.


Masáže na každém rohu

V přízemí moderních budov fungují velké masážní salony, kde si můžete vybrat z široké nabídky za přijatelnou cenu. Po dni stráveném v centru přijde vhod péče o chodidla nebo rovnou kompletní tradiční thajská masáž, která ovšem může i trochu bolet.

  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci