Vodopády Iguazú: Dokonalá krása uprostřed věčného pádu
Obrovský komplex dunící vody vzniká na řece Iguazú a je součástí dvou národních parků, brazilského a argentinského. V průměru tudy proteče 1 756 metrů krychlových vody za sekundu, což například pro Vltavu představuje třetí stupeň povodňové aktivity.
Podle staré indiánské legendy se vodopády, jejichž pojmenování znamená v překladu Velká voda, zrodily kvůli zlobě žárlivého boha lesů. Spolu s mladíkem Tarobá mu totiž na kánoi uprchla jeho vyvolená dívka Naipi. Bůh tedy před loďkou s milenci vytvořil vysoký „schod“ a odsoudil je k věčnému pádu. Pro svět tento přírodní skvost poprvé objevil španělský conquistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca v roce 1541.
Království ptáků
K vodopádům, které byly v roce 2011 zařazeny mezi sedm nových přírodních divů světa, míří každý rok více než milion turistů. Nádhernou vodní podívanou si přitom mohou vychutnat z argentinské i brazilské strany. Navíc na řadě míst vznikly lávky, takže se lze k hřmící vodě dostat opravdu velice blízko. Úchvatný je především pohled shora do tzv. Ďáblova jícnu.
TIP: Salto Ángel: Nejvyšší vodopád na Zemi měří téměř kilometr
A pokud už byste snad měli vody dost, můžete si užít přírodní krásy také v okolních deštných pralesích. Na brazilské straně se kromě toho nachází Ptačí park, kde chovají přes osm set druhů ptáků, například tukany, papoušky Ara či kolibříky.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock