V království bohyně: Přírodní rezervace Manas je útočištěm ohrožených savců
Na úpatí Himálaje, kde zalesněné kopce přecházejí v louky i tropické lesy, se rozkládá jedna z nejkrásnějších chráněných oblastí Indie. Obývá ji celá řada ohrožených druhů – v národním parku Manas tak při troše štěstí ještě dnes natrefíte na tygry, nosorožce, levharty, leopardy, slony, divoké vodní buvoly i vzácné druhy opic.
Nejohroženější v Indii
Chráněná lokalita se nachází na území státu Ásám na severovýchodě Indie. Park dostal jméno podle řeky Manas, jejíž název se zas odvozuje od bohyně hadů Manasy. Hlavní přítok Brahmaputry se vine srdcem oblasti a významně tamní krajinu formuje. Ostatně právě unikátními scenériemi rezervace proslula. Na severu ji ohraničují impozantní kopce Bhútánu a břehy zmíněné řeky lemují druhově bohaté lesy. Rozlehlou plochu parku pokrývají i savanovité porosty, tropické traviny či alpské louky. Pestrá flóra na úpatí Himálaje zahrnuje 543 rostlinných druhů, včetně 15 druhů orchidejí.
Rezervace Manas však uchvátí především nebývalým bohatstvím fauny: Koruny tamních stromů obývá 500 druhů ptáků a v oblasti žije také 42 druhů plazů či 60 druhů savců. Ve 22 případech se přitom jedná o nejohroženější živočichy v Indii – například o tygra indického, černého pantera, jelena barasingu, divokého vodního buvola, levharta obláčkového, nosorožce indického či slona indického. Ze vzácných opic pak v parku našli útočiště třeba makaci ásámští či kočkodani hulmani chocholatí.
Na seznam a zpátky
Chráněným parkem se oblast stala už v roce 1928 a od roku 1985 figuruje na seznamu UNESCO. O sedm let později se ovšem ocitla mezi ohroženým dědictvím, především kvůli pytláctví. Zatím se naštěstí zdá, že snahu ochranářů korunoval úspěch – v roce 2011 totiž Manas seznam ohrožených památek zase opustil.
-
Zdroj textu100+1 zahraniční zajímavost
-
Zdroj fotografiíProfimedia