V krajině z Avataru: Čínský Wu-ling-jüan je domovem vzácných velemloků
Vdávných dobách se v oblasti Wu-ling-jüan v čínské provincii Chu-Nan rozkládalo moře. V průběhu milionů let však tektonická činnost způsobila, že se jeho dno postupně zvedalo a eroze vytvarovala pozoruhodné skalní útvary. Dnes se ve stejných místech nachází přes tři tisíce skalních věží, z nichž některé měří i 400 metrů. Turistické trasy pak umožňují prohlédnout si vrcholky některých z nich z vyhlídkových plošin, odkud se návštěvníkům naskýtá dechberoucí pohled do údolí mnohdy zahaleného v mlze.
Přírodní zoo
Celkem 85 % oblasti pokrývají lesy. Stromy rostou dokonce na mnoha vrcholcích skal, zdánlivě na nemožných místech: stromy a keře tak můžeme spatřit kupříkladu na jednom skalním mostě, který se tyčí 357 metrů nad údolím – jako by tak představovaly praktickou ukázku nezdolnosti života, který se uchytí i v těch nejnehostinnějších podmínkách.
V oblasti o celkové rozloze 396 km² se nachází zhruba čtyřicet jeskyní. Pozoruhodná je například jeskyně „Žlutého draka“, která měří 11 kilometrů na délku a najdete v ní podzemní jezero, dvě řeky, 96 koridorů a tři vodopády, z nichž jeden dosahuje výšky 50 metrů.
TIP: Žádné dobré zprávy: Unikátní velemlok čínský je na pokraji vyhubení
Wu-ling-jüan lze považovat za jakousi přírodní zoologickou i botanickou zahradu. Najdeme zde 3 000 druhů rostlin a z toho 600 druhů dřevin. Vyskytuje se tu také prapodivný tvor zvaný velemlok čínský, poněkud přerostlý druh mloka, který dorůstá délky až 180 centimetrů. Mezi další rarity patří psovitá šelma dhoul, medvěd ušatý nebo velmi vzácný levhart obláčkový, považovaný za nejmenší z velkých koček. Jeho zdejší populace je však nejspíš velmi malá: občas se podaří nalézt jeho stopy, ale ještě nikdo jej nepozoroval.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíWikipedia, chensiyuan CC BY-SA 4.0