Severní Karolína: Země prvenství a rekordů
Severní Karolínu na samém kraji amerického jihu omývají na jedné straně vody Atlantiku a na té druhé ji ohraničuje Apalačské pohoří. Pro neznalce je stát na východním pobřeží USA zapadákovem, pro zasvěcené jde o region, kde mohou neustále objevovat něco nového.
Záhada v počátcích
Vůbec první anglické osídlení v Novém světě vyrostlo roku 1587 právě na území dnešní Severní Karolíny. Poměrně brzký konec kolonie na ostrově Roanoke však dodnes halí tajemství. Víc než sto původních osadníků záhadně zmizelo a dosud nevíme, zda se přesunuli jinam, nebo je zmasakrovali domorodí obyvatelé.
Dějiny státu se začaly psát roku 1663, kdy anglický král Karel II. Stuart udělil osmi věrným šlechticům právo k založení nové kolonie. Zrodila se tak provincie pojmenovaná na počest panovníkova otce Karla I. Ohromný kus země zahrnoval navíc území dnešní Jižní Karolíny, Georgie, Alabamy, Tennessee, Mississippi i části Floridy a Louisiany. Již roku 1669 se ovšem kolonie rozdělila na severní a jižní, a v roce 1712 vznikly dvě samostatné Karolíny.
Severní oblast mimořádně prosperovala, především díky těžbě borového dřeva, dehtu, pryskyřice a terpentýnu. Za nejstarší město se považuje Bath s kořeny sahajícími do roku 1705, víc však proslul přístav New Bern při ústí řeky Neuse, založený o pět let později. Právě tam směřovaly lodě se zásobami i s kolonisty, kteří pak osídlovali široké okolí.
Stát mnoha „nej“
Dnešní stát má téměř dvakrát větší rozlohu než Česká republika a o pozoruhodnosti tam rozhodně není nouze. Například ve městě Asheboro se nachází jedna z největších zoologických zahrad světa. Rozkládá se na ploše 810 hektarů a vyjmenování všech 1 600 tamních zvířat by vydalo na samostatný časopis i s přílohou. Zoo se pyšní také dalším světovým rekordem: Loni 15. dubna prošlo jejími branami za jediný den 15 250 návštěvníků.
Asi 300 kilometrů vzdálené Asheville drží poněkud jiný primát – a sice největší počet hospod a pivovarů na hlavu. Kdo neholduje alkoholu, může si návštěvu zpestřit prohlídkou unikátní stavby zvané Biltmore Estate. Budovu připomínající francouzské zámečky nechal na sklonku 19. století postavit magnát George Washington Vanderbilt II. S 255 pokoji a obytnou plochou přes 12 000 m² jde o největší panství v USA.
Rodiště Pepsi-Coly
V již zmíněném New Bernu kdysi jistý přičinlivý lékárník Caleb Brandham tak dlouho experimentoval s recepturami, až roku 1893 vynalezl sladký načernalý nápoj. O pět let později jej nechal úředně zaregistrovat pod názvem Pepsi-Cola. Dnes rodiště slavné limonády připomíná nárožní krámek proměněný v muzeum, u nějž se tlačí zástupy milovníků nápoje z kofeinu a cukru.
Ani o jiné rekordy ovšem není v zemi nouze: Severní Karolínu například protkává nejhustší dálniční síť v USA a v roce 1994 spustilo místní rádio WXYC vůbec první vysílání po internetu. Dellview na západě představuje s pouhými deseti obyvateli nejmenší obec Spojených států, zatímco na východě v Kitty Hawk se začala psát éra létání.
Ráj kempování i aligátorů
Severní Karolína láká do svých 39 národních parků a přírodních rezervací. Nejnavštěvovanější je Great Smoky Mountains, zasahující i do sousedního Tennessee. Šest desítek tamních jezer představuje oblíbenou destinaci pro rybaření a kempování, v místě se však zabydleli také hadi a aligátoři.
Na proslulé vinařské kraje v údolích Yadkin a Haw River vás upozorní každý průvodce. Fajnšmekři si mohou navíc udělat exkurzi po bavlníkových polích a zavzpomínat na neslavnou otrokářskou historii. Přírodní perlu tvoří kaskádovité Whitewater Falls – nejvyšší vodopády na východním pobřeží.
Budete-li křižovat jih USA autem, rozhodně byste neměli minout Blue Ridge Parkway. Dvouproudová silnice vede v délce 400 km napříč Virginií a Severní Karolínou a odhaluje úchvatná panoramata panenské přírody. Zejména na viaduktu Linn Cove u Linnville stojí za to přinejmenším přibrzdit.
Pod dozorem CIA
Bariérový pás ostrůvků Outer Banks nabízí řadu malebných pláží. Okolní vody však zároveň budí respekt u zkušených mořských vlků: Kvůli silným proudům a zrádným mělčinám tam totiž kleslo ke dnu na tisíc lodí.
Nedaleko, při ústí řeky Perquimans, se ukrývá nenápadná vojenská základna Harvey Point z druhé světové války. Později ji převzala CIA a postavila v místě přesnou maketu jistého domu v pákistánském Abbotábádu. Speciální protiteroristická jednotka tam pak v přísném utajení trénovala likvidaci kdysi nejhledanějšího muže světa, Usámy bin Ládina. Jak známo, 2. května 2011 absolvovali Američané úspěšnou akci naostro.
Jižanská líheň mozků
Hlavní město Raleigh a nejlidnatější sídlo Charlotte nevybočují z řady amerických metropolí. V prvním zmíněném se o zábavu stará hokejový tým NHL Carolina Hurricanes. Jeho název odráží skutečnost, že Severní Karolínu v průměru jednou za 3,5 roku zasáhne ničivý hurikán.
Raleigh je také domovem Shaw University – historicky první vysoké školy pro černošské studenty. O pár kilometrů dál na severovýchod se nachází tzv. Research Triangle Park, trojice kampusů předních univerzit Duke, UNC Chapel Hill a NC State. Vedle kalifornského Silicon Valley jde o nejznámější americkou líheň mozků a odborníků v technických oborech.
Krvavý odkaz
Americká občanská válka v letech 1861–1865 se Severní Karolíny dotkla velmi citelně: Stát se přidal k jižanské Konfederaci a vyslal na bitevní pole proti Severu nejvíc vojáků ze všech zemí. Přístav Wilmington navíc sloužil jako klíčová zásobovací základna, a přes region se tak několikrát přehnala fronta. Následky bratrovražedného konfliktu přetrvaly dlouho. Počátkem léta roku 1865 se Wilmington vzdal jako poslední přístav Konfederace. Nakonec byla přijata nová liberální ústava zakazující otroctví a podporující všeobecné volební právo. V otázce vymáhání práv pro černošské obyvatele však země příliš nespěchala: Přiznala jim je v podstatě až v 60. letech minulého století.
-
Zdroj textu
100+1 zahraniční zajímavost
-
Zdroj fotografiíShutterstock