Mešita v Casablance: Svatostánek s bránou do nebe

Nemůžete ji přehlédnout. Je tak velká, že ať se na ni podíváte odkudkoli, budete mít pocit, že ji máte na dosah ruky. Mešita krále Hassana II. je novou dominantou moderního marockého města na pobřeží Atlantiku
13.08.2020 - Vladimír Kouba a redakce Koření

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Obří svatostánek spojuje staré architektonické umění s novými technologiemi. Když je mešita plná nebo je velké horko, je možné během tří minut otevřít posuvnou střechu.

Z vrcholu minaretu míří laserový paprsek směrem k Mekce.

Přáním Hassana II. bylo, aby stavba stála na vodě stejně jako boží trůn. Jak řekl, tak se stalo. Mešita svojí částí doopravdy stojí nad Atlantickým oceánem.

Na stavbě se za šest let vystřídalo 13 000 dělníků. Veškerý materiál pochází z Maroka – cedrové dřevo, vzácný mramor i žula. Jedinou výjimkou je sklo na desítkách mohutných lustrů, které přivezli až z Benátek.

Stejně jako muslimové i ostatní návštěvníci mešity si musejí zout boty. Mají tu pro ně připraveny speciální vozíky. Z rýmy ale strach mít nemusíte. V letních měsících mramor příjemně ochladí, v těch zimních zapnou topení v podlaze.



Největšímu marockému městu Casablanca dominuje obří mešita. Její minaret se tyčí do výšky dvě stě deseti metrů, což z ní dělá bezkonkurenčně nejvyšší stavbu v Maroku. Dovnitř svatostánku se vejde více než 25 tisíc lidí a dalších 80 tisíc se vměstná na venkovní prostranství. Turisté smějí vstoupit jen v dobách, kdy se nekonají bohoslužby. A protože se muslimové modlí pětkrát denně, na prohlídku mnoho času nezbývá. 


Další články v sekci