Italský modrý ostrov Capri: Magnet na turisty i na boháče
Původ názvu ostrova není zdaleka jistý. Podle jednoho z nejrozšířenějších vysvětlení je odvozen od starořeckého kapros, tedy výrazu pro divoká prasata. Antičtí Řekové totiž považovali místní skály za podezřelé místo, které je dobré právě jen pro tyto nečisté sudokopytníky. O moc lepší není ani druhá varianta, podle níž pochází jméno ostrova z latinského výrazu pro kozu. Dnes však stačí krátká projížďka, abyste zjistili, že o „zvířecí“ ostrov se určitě nejedná.
Milovníci historie mohou prozkoumat zbytky několika starověkých římských vil, z nichž nejvíce proslula Villa Jovis. Na strmých skalách si ji nechal postavit císař Tiberius a kousek odtud se nachází místo, jemuž se říká Tiberiův skok. Z něj prý shazovali z útesů do vln nešťastníky, kteří císaři špatně sloužili. Dnes tvoří srdce ostrova náměstí Piazzetta. Malé prostranství zdobí radnice a kostel, ale především se tu nachází příjemné kavárny s restauracemi a lehce zde natrefíte na nějakou slavnou hollywoodskou hvězdu.
Osmý div světa
Největším lákadlem Capri, které na rozdíl od okolních ostrůvků nevzniklo sopečnou činností, ale odtržením od Sorentského poloostrova, je Modrá jeskyně neboli Grotta Azzurra. Neoslní sice velikostí ani bohatou krápníkovou výzdobou, přesto jde podle místních o osmý div světa. Dostat se do ní lze jen na loďce, přičemž moře musí být klidné.
Vchod měří na výšku pouze metr, takže je nutné se sklonit. Pak vás ale uvítá zářivě modré světlo, jakoby prostupující z vody i skrze vás, a při zpěvu kapitánů si tak budete připadat jako v úplně jiném světě. „Efekt modré barvy vzniká díky světlu, které do jeskyně vniká druhým otvorem, pod hladinou. Je asi desetkrát větší než používaný vchod. Podloží je navíc vápencové, takže se od něj světlo v průzračné vodě krásně odráží,“ vypráví průvodce Guiseppe Ruggiero a doplňuje, že pro turisty je jeskyně otevřena už 150 let.
-
Zdroj textu
100+1 zahraniční zajímavost
-
Zdroj fotografiíShutterstock, janfuscoe.com