Tajemné sídlo kouzelníků a astronomů: V centru Prahy stávala alchymistická dílna

Haštalská ulice v Praze se nachází pouhých pár minut od Staroměstského náměstí. Až do pětisetleté záplavy několika lety nikdo nevěděl, co se skrývá pod nenápadným domem s popisným číslem jedna. Ukázalo se, že jde o unikátní alchymistickou dílnu, jejíž historie sahá hluboko do středověku
24.08.2019 - Karel Pokorný


Existenci alchymistické dílny odhalily až práce při odstraňování bahna a nánosů po povodni z roku 2002. Do Haštalské ulice zde kdysi ústila lékárna, která měla vzadu sklad a z něho východy na malý dvorek a do místnosti ve vedlejším domě. V bahnem zaneseném skladu památkáři objevili za zpuchřelou policí zazděný vstup na skryté schodiště vedoucí do podzemí. Následoval famózní objev – kulatá gotická studna procházející sklepením až do přízemí domu, klenuté místnosti s dvěma pecemi, zbytek malé huti na lití skla, pár kousků alchymistických nádob a chodba míjející studnu a končící závalem. Směřovala pod Židovské město, ale také se mohla větvit a vést k nedaleké Vltavě, kde se kdysi nacházelo množství ohrad a mlýnů. Různý materiál se tak dal dopravit z loděk a vorů do alchymistické dílny nejkratší skrytou cestou.

Dům Tadeáše Hájka

Jaký příběh skrývá tajná chodba, která je dnes zazděná a skrytá za železnými dveřmi? Když vynecháme vyložené báchorky, můžeme předpokládat, že Maharal neboli tvůrce bájného golema rabi Löw se se zdejším alchymistou stýkal a nestál o to, aby to celá čtvrť věděla. V Praze v té době působil také astronom a fyzik Tadeáš Hájek z Hájku, jenž měl být jakýmsi prubířem všech alchymistů, snažících se dostat do služeb Rudolfa II. Uvádí se, že byl rovněž císařovým osobním lékařem, ale dochované zdroje praví, že se spíše staral o zdravotní stav lidí kolem panovníka včetně služebnictva. 

Tadeáš poskytl ve svém domě zvaném Zlatý pahorek pobyt pověstným Angličanům doktoru Dee a jeho nerozlučnému společníkovi, kontroverznímu mágovi a zlatoději Edwardu Kellymu. Pokud zde neměl Tadeáš Hájek ještě jiné nemovitosti, pak to byl právě tento dům již proto, že stál na vyvýšeném místě, než ho začala převyšovat zmíněná navážka. Pod vedením doktora Dee se právě zde od 15. srpna 1584 odehrávaly obskurní seance. Šlo o čistou černou magii, při níž oba Angličané ve vlasti zabíhali až do nekromantie neboli vyvolávání duchů mrtvých. Za zlomek toho všeho by Svatá inkvizice poslala každého na hranici. Lze pochybovat, že by se toho hostitel účastnil nebo o tom vůbec věděl. Jako správce Rudolfových alchymistických dílen býval často mimo domov.

Vědci a zlatodějové

Edward Kelley zde také zatápěl předním vědcům císaře Rudolfa, který postupem času přestával zlatodějům bezmezně důvěřovat. Pomocí tinktury, jejíž složení znal jen Kelley a snad doktor Dee, předvedl transmutaci na zlato před samotným císařem. Ani později, když se dostal do těžkých problémů, neprozradil jak, byť podle některých tvrzení se tím mohl vykoupit, když ho vyslýchali na mučidlech.

TIP: Prominentní vězeň: Proč byl slavný Edward Kelley uvězněn na Hněvíně?

Někteří historici však popírají, že dal Rudolf II. k tortuře svolení. V osobní rozmluvě Kellymu ostatně tykal a oslovoval jej Edwarde. Tyglík s obsahem „zdařilého“ pokusu se uchovával v císařských sbírkách Rudolfa II. Nevíme co by odhalila dnešní metalurgie, protože Švédové se v roce 1648 zmocnili Malé Strany i nebráněného Pražského hradu a zbytky rudolfínských sbírek vydrancovali. Je možné, že do domu v Halštatské ulici zavítal i Jakub Krčín z Jelčan, když pro Pražský hrad navrhoval akvadukt. Ten na své tvrzi v Jelčanech také budil svými pokusy značnou pozornost. 

Není třeba vymýšlet další všemožné scénáře. Fakta odehrávající se v tyglících, křivulích a pecích rudolfínské Prahy, musela být fascinující a nejeden historik by jistě dal bohatství za možnost nahlédnout sem v době, kdy tu bylo všechno v provozu.

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií
    Wikipedie

Další články v sekci