Symbol moci a tradice: Koruna Svaté říše římské
Koruna byla symbolem císařské moci a odkazovala k dávné tradici – podle legendy ji dal zhotovit císař Karel Veliký. Povinná císařská korunovace v Římě pak byla symbolem svěření správy říše do rukou panovníka samotným bohem.
Přehlídka drahých kamenů
Ve skutečnosti nechal korunu zhotovit v 10. století Ota I., úpravy pak provedl Konrád II. První písemná zmínka o koruně však pochází až ze století dvanáctého. Koruna nemá kruhový, ale osmiúhelníkový půdorys. Ten je tvořen osmi zlatými destičkami zdobenými perlami, a drahými kameny. Ty nejsou broušeny, ale jen vyleštěny do okrouhlých tvarů, k destičkám jsou připevněny jemnými zlatými drátky. Na čtyřech deskách jsou rovněž výjevy z Bible – tři ze Starého zákona (králové David a Šalomoun a dva z proroků) a jeden z nového zákona (Kristus se dvěma anděly). Nad čelní stranou koruny je umístěn zlatý kříž, přední a zadní stranu pak spojuje bohatě zdobený oblouk. Celkem se koruna skládá ze 14 000 kovových dílků, 144 drahých kamenů a přibližně stejného množství perel, váží 3,5 kg.
Koruna byla součástí většího souboru císařského pokladu , jenž byl utvářen od 10. do 14. století. Dnes se dochovala pouze jeho část, která je k vidění v klenotnici vídeňského Hofburgu. Tam ji za husitských válek nechal převézt Zikmund Lucemburský. Věrné kopie císařské koruny pak můžete vidět v Cáchách, ve Frankfurtu a na hradě Trifels v Porýní-Falci.
-
Zdroj textuŽivá historie 7/2009
-
Zdroj fotografiíWikipedie