Smrt jako cena za věrnost: Tragický konec nejlepší přítelkyně Marie Antoinetty
Poměry ve Francii se začínají přiostřovat. Princezna Marie Luisa de Lamballe se však nevzdává. Roku 1791 se vydává do Velké Británie, kde prosí o pomoc pro francouzskou královskou rodinu. Žádná zásadní odpověď od Britů nepřichází. Marie Luisa ví, že může dojít k nejhoršímu. Přesto se po návratu do Francie opět přihlásí do služeb královny Marie Antoinetty. Zde slouží po jejím boku až do 10. srpna 1792, kdy se rodina pokusí uprchnout. Útěk se však nezdaří a všichni jsou uvězněni v Templu.
Rozsudek jménem revoluce
Tehdy je princezna de Lamballe od královské rodiny oddělena a zavřena ve vězení La Force. V září téhož roku je předvedena před tribunál, kde musí složit slib, že bude ctít revoluční zásady, tedy svobodu a rovnost lidí. Musí také odpřísáhnout, že bude nenávidět krále, královnu a monarchii. Marie Luisa slibuje přijmout nové principy svobody, ale odmítá zavrhnout královskou rodinu a monarchii. Tím si zpečetí svůj osud. Bez milosti je vyvedena ze soudní síně a na ulici předhozena davu rozzuřených revolucionářů. Ti ji během několika minut zabijí…
Okolnosti její smrti jsou dodnes obestřeny tajemstvím. Líčení způsobů, jakými byl údajně ukončen život princezny de Lamballe, se různí. Téměř všechny zprávy se ale shodují v jednom bodě: její smrt byla velmi krutá a předcházelo ji mučení…
TIP: Dvacet čtyři hodin s královnou: Jak vypadal všední den Marie Antoinetty?
Následně se průvod revolucionářů vydal k oknům vězení Marie Antoinetty. Ti, již nesli na píce nabodnutou zohavenou hlavu princezny, chtěli, aby královna svou blízkou přítelkyni políbila na rty. Vždyť se přece tvrdilo, že byla ve skutečnosti královninou milenkou! Nakonec ale tyto ukrutníky do budovy nevpustili a ani Marie Antoinetta nebyla tomuto šokujícímu pohledu vystavena. Když tuto děsivou zprávu oznamoval jeden z úředníků králi, královna omdlela. Krátce po smrti byl zbytek princeznina těla odvlečen a následně vystaven na ulici po celý jeden den
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií