Příběh Dámy s hranostajem: Je na obraze milenka vévody Lodovika Sforzy?

Není asi obdivovanějšího obrazu než tajemná Leonardova Mona Lisa. Neméně nádherný je ale i jeho další dílo – Dáma s hranostajem. Jaké tajemství skrývá krásná tvář oné Dámy?
27.10.2019 - Jana Ládyová


Obraz Dáma s hranostajem sice není datován, ani signován, přesto se připisuje geniálnímu malíři, i když se v minulosti objevily pochybnosti o jeho autorství. Ostatně u Leonarda da Vinci by to nebylo poprvé.

Překvapit mohou nevelké rozměry tohoto oleje na dřevě – měří totiž pouhých 40 × 54 centimetrů. A kdo je ona půvabná mladá dáma držící v ruce malé zvířátko? Je to pravděpodobně Cecilia Gallerani (1473–1536), milenka milánského vévody Lodovika Sforzy, který byl dlouhá léta zaměstnavatelem Leonarda da Vinci…

Krásná, nadaná, vzdělaná

Cecilia pocházela z bohaté a vlivné milánské rodiny. Dědeček byl finančníkem milánského vévody Viscontiho, významné postavení u dvora zaujímal i Ceciliin otec, vlastník četných nemovitostí. Píše se rok 1480, Cecilii je sedm let, když její otec umírá. 

Rodina se brzy dostává do vážných finančních problémů. Je proto nutné dcerku co nejdříve výhodně provdat. Z již domluveného sňatku se Stefanem Viscontim však sešlo - kvůli Ceciliinu nedostatečnému věnu. Mimořádně krásná, všestranně nadaná a vzdělaná šestnáctiletá dívka ovládající několik jazyků si však poradila. Našla si movitého milence a nebyl jím nikdo menší než nejmocnější muž Milána Lodovico Sforza, přezdívaný Il Moro

Příběh lásky

Lodovikovi bylo šestatřicet a měl před svatbou s Beatrice d'Este. Tento sňatek se ale domlouval o mnoho let dříve, když byla nevěsta ještě malé děvčátko. Do Cecilie se ovšem Lodovico vášnivě zamiloval. A i když měl milenek nepočítaně, jí prý patřilo výsadní postavení. Dokonce se traduje, že kdyby Cecílie pocházela ze šlechtického rodu, vzal by si ji za ženu. Brzy po seznámení si objednal její portrét u svého dvorního malíře Leonarda da Vinci. A tak vznikla slavná Dáma s hranostajem…

Vztah pokračoval i po Lodovikově sňatku s Beatricí v roce 1491. Dvě děti, které Cecilia porodila v letech 1491 a 1493, Lodovico uznal za vlastní a hrdě se k nim hlásil. Zabezpečil i Cecílii, které věnoval slušný majetek. Miloval ale i svou zákonnou manželku Beatrici, která mu porodila dva syny. Ani na ní nešetřil…

Manželé nedělají potíže

V roce 1492 se Cecilie provdala za hraběte Lodovica Carminatiho de Brambilla, nicméně přátelství s bohatým Sforzou pokračovalo i potom. Manžel byl tolerantní a považoval za čest, že získal nejen krásnou a bohatou ženu, ale i sympatie mocného vévody. Dokonce i Cecilie měla s manželkou svého milence relativně dobrý vztah. Když se rekonstruoval palác Dal Verme, který dostala od Lodovica darem, žila vedle Beatrice d’Este třináct měsíců na hradě Sforzů.

Když v roce 1497 teprve dvaadvacetiletá Beatrice zemřela po potratu, byla to právě Cecilia, která Lodovika v jeho zármutku nad ztrátou milované ženy utěšovala. Tehdy jí prý věnoval další Leonardův obraz: Madonu s dítětem. Potom ale na francouzský trůn nastoupil král Ludvík XII. a jeho vojska vpadla do severní Itálie. Po prohrané bitvě se snažil Lodovico zachránit útěkem. Byl však poznán, zajat a uvězněn na francouzském zámku Loches, odkud už živý nevyšel.

TIP: Šifry mistrů malířů: Byla Mona Lisa muž s vysokým cholesterolem?

Cecilia, stejně jako Leonardo da Vinci, tak ztratila mocného ochránce. Prchla do Mantovy k sestře Lodovikovy zemřelé ženy Isabelle d'Este, kde strávila dva roky. Zabavený majetek v Miláně však získala zpět až o mnoho let později – teprve když se dostal k moci Lodovikův legitimní syn Massimiliano Sforza, na jehož vládě se částečně podílel její a Lodovikův nemanželský syn Cesare. Cecilia zemřela ve věku 63 let v roce 1536. Přežila všechny muže svého života – milence, manžela, malíře a dokonce i svého syna…


Další články v sekci