Pozlátko i elegance: Jak vypadaly Vánoce našich pradědečků a prababiček?

Jak vypadaly Vánoce našich pradědečků a prababiček? Co nesmělo chybět na sváteční tabuli a pod ustrojeným stromečkem? A kdo si co vlastně mohl dovolit?
24.12.2020 - Olga Nivnická

Smažený kapr s bramborovým salátem se probojoval na favorita sváteční tabule až za první republiky. V prvních chudých poválečných letech se z konzumace levných a relativně hojných ryb stala spíše nutnost.

Náhražky jako margarín vylepšovaly rodinný rozpočet i vánoční tabuli. Dárky a vánoční ozdoby se v prvních letech po velké válce scvrkly na nejnutnější praktické věci. Obyčejná pasta na zuby, kousek mýdla, nebo konzerva dokázaly udělat spoustu radosti

Od dvacátých let se na stromeček začalo dávat i elektrické osvětlení – například to od firmy Osram.

Móda ozdob ze skla, skleněných trubiček a korálků přišla z Německa – u nás se vyráběly na začátku minulého století zejména na Jablonecku.

Typické ozdoby na stromeček z dob první republiky – křehcí ptáčci z foukaného skla.

Děvčata dostávala například panenky s celuloidovou hlavou a končetinami a látkovým tělem – tuto můžete potkat na výstavě ve votickém klášteře.

Mnohé z ozdob kombinovaly sklo, třpytivá kovová vlákna a krásně malované papírové figurky – z Německa se dovážely tzv. leonské ozdoby, u nás se vyráběly na Železnobrodsku.

Klasickou nabídku dárků rozšířila například stavebnice Merkur, kterou uvedla roku 1925 firma Inventor Jaroslava Vancla.

Nouze poznamenala vánoční svátky ještě mezi roky 1930 až 1933. Mezi vánočními dárky sice v té době nechyběly ani elektrospotřebiče, ne každý si je ovšem mohl dovolit. Už tehdy se ale nakupovalo na splátky… 



  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, archiv redakce, Profimedia, Merkurtoys, Google Arts & Culture, Moravské zemské muzeum Brno


Další články v sekci