Podnikavá Marie Kristina z Ditrichštejna: První start horkovzdušného balónu na Moravě

Marie Kristina z Ditrichštejna byla ztělesněním ženy osvícenství. Zajímala se nejen o vědu a umění, ale také o technické inovace
05.01.2016 - Kristina Popelka


První veřejný let horkovzdušného balónu zrealizovali bratři Josef a Étienne Montgolfiérové dne 5. června 1783 ve francouzském Annonay. Dvanáct metrů vysoký balón ohřívaný ohněm ze slámy a vlny vyletěl do výšky takřka dvou kilometrů. Existence létajícího předmětu lehčího než vzduch vzbudila rozruch a ohlasy po celé Evropě a brzy následovaly další pokusy. V září téhož roku se na příkaz krále Ludvíka XVI. nad Versaillské zahrady vznesli kohout, ovce a kachna a krátce nato si do balónu troufla i lidská posádka. Koncem listopadu vynesla montgolfiéra do vzduchu lékárníka de Rozier a markýze d’Arlendes na celých pětadvacet minut.

Kněžniny pokusy s balónem

Když se kněžna Marie Kristina z Ditrichštejna v roce 1784 v novinách dočetla o pokusných letech horkovzdušného balónu uskutečněných ve vídeňském Prátru, nechala montgolfiéru vzlétnout i v zahradě židlochovického zámku (ta byla mimochodem jednou z nejkrásnějších zahrad na Moravě v 18. století). Balón naplněný horkým vzduchem, o němž se říkalo, že jej ušila sama kněžna, vypustil 12. září přírodovědec a pozdější cestovatel Tadeáš Haenke. „Na palubě“ se nacházela pouze tabulka s česky a německy psanou prosbou, aby nálezce balón odevzdal kněžně z Ditrichštejnu. I když byla vypsána tučná odměna, nikdo se neozval. Jednalo se teprve o druhý let neřízené montgolfiéry na území Českého království. První horkovzdušný balón vzlétl půl roku předtím v březnu 1784 v Čechách a vypustil jej také Tadeáš Haenke. 

  • Zdroj textu
    Tajemství české minulosti 4/2013
  • Zdroj fotografií
    Regionální muzeum Mikulov; Wikipedie

Další články v sekci