Obětavá princezna: Dobrota a vlídnost stály Alici Sasko-Koburskou život
Na svět přišla jako třetí dítě v pořadí, po nejstarší princezně Viktorii a druhorozeném princi Albertu Eduardovi, budoucím králi Edwardovi VII. Žádné velké nadšení ale její narození neprovázelo, přece jen se zase narodila holčička. Také Alici Sasko-Koburskou, doma zvanou Alix, vychovávali ke skromnosti a pracovitosti. Možná překvapí, že kromě velkého důrazu na všeobecné vzdělání a znalost jazyků se královské děti učily i praktickým dovednostem, jako byly ruční práce, vaření, práce na zahradě nebo ve stolařské dílně.
Pečovatelka
Děti spaly v nepříliš vytopených pokojích a také jejich oblečení rozhodně nepůsobilo aristokraticky. Alice projevovala ze všech dětí nejvíce empatie a stala se jakousi ošetřovatelkou rodiny. Fascinoval ji také život prostých lidí, které potkávala na paství Balmoral, kam často jezdili. Když v roce 1861 umírala Alicina babička, matka královny Viktorie, trávila s ní Alice hodně času. I když si Viktorie v dětství s matkou moc nerozuměla a z jejího vlivu se snažila uniknout právě sňatkem s princem Albertem, její smrt nesla velmi těžce. A právě Alice ji v těch chvílích držela nad vodou. Jenže to nejhorší mělo teprve přijít!
Rok 1861 přinesl královské rodině velké neštěstí. Povážlivě se začal zhoršovat zdravotní stav prince Alberta, Alicina otce, kterého už dlouhá léta trápily žaludeční potíže. I o něj Alice pečovala. Zemřel 14. prosince téhož roku v pouhých dvaačtyřiceti letech. Jako příčinu smrti uváděli břišní tyfus. Dnešní lékaři jsou však jiného názoru a domnívají se, že mohlo jít o Cronovu chorobu či rakovinu žaludku.
Hledání ženicha
Manželova smrt stejně starou královnu Viktorii úplně vykolejila. Prakticky až do konce svého života se s ní nedokázala smířit. Přestala se zajímat o okolní svět i vladařské povinnosti. Dlouho se neukazovala na veřejnosti. Právě tehdy ji Alice při oficiálních příležitostech zastupovala.
Jenže v té době zároveň dozrála do věku na vdávání. Její vdavky se ostatně řešily už za života prince Alberta. Najít v té době přiměřeného ženicha totiž představovalo tvrdý oříšek. Královna Viktorie dokonce zapojila do hledání svou nejstarší dceru provdanou do Pruska. Ne každá královská dcerka ale měla to štěstí, že se mohla provdat za budoucího panovníka. Prostě na evropských dvorech v 19. století jaksi nebyli na skladě!
Ve znamení smutku
Volba nakonec padla na velkovévodu Ludvíka IV. Hesenského, i když ze společenského hlediska nepředstavoval žádnou extra partii. Svatba se vzhledem k smutku za prince Alberta nakonec odbyla skromně a uskutečnila se 1. července 1862 na ostrově Wight. Alice oblékla bílé šaty se závojem, mnoho členů rodiny přišlo v tmavém. Atmosféra zkrátka panovala spíše ponurá. Manželství se ale ukázalo jako šťastné a narodilo se v něm pět dcer a dva synové.
Manželé žili ve skromném domě v Darmstadtu. Původní plán vystavět honosný palác se neuskutečnil. Alice byla láskyplná žena a skvělá matka, která se o své děti vzorně starala. Dokonce je kojila, což její matka královna Viktorie nelibě nesla. Bohužel se brzy ukázalo prokletí rodu – hemofilie. Alice jako přenašečka tuto nemoc nadělila přinejmenším dvěma ze svých dcer – Irene a Alix. Ty zase nemoc přenesly na některé své syny. U dcery Alžběty provdané do Ruska, která zemřela bezdětná, to nelze ani potvrdit, ani vyvrátit.
Naneštěstí hemofilií onemocněl i mladší ze dvou Aliciných synů – Fridrich. Když ve dvou a půl letech nešťastně vypadl z okna, podlehl vnitřnímu krvácení, které nešlo zastavit.
V roce 1878 postihla rodinu další katastrofa. Celá rodina kromě Alice a dcery Alžběty onemocněla záškrtem. Alice se o nemocné vzorně starala. Nejhorší průběh měla nejmladší dcerka Marie, jejímuž umírání Alice bezmocně přihlížela a nedokázala mu zabránit. Její smrt před ostatními dětmi tajila, až se vyčerpaná sama záškrtem nakazila. Zemřela v den výročí smrti svého otce prince Alberta – 14. prosince 1878 ve věku pouhých pětatřiceti let.
Skandální svazek vdovce
Po šesti letech vdovství se sedmačtyřicetiletý velkovévoda Ludvík rozhodl znovu oženit. Bezhlavě se zamiloval do krásné Alexandriny von Kolemine, manželky legačního rady právě přeloženého do Darmstadtu. Bohužel si nezjistil nic o její pohnuté minulosti. Chronicky nevěrná Alexandrina se stala příčinou několika skandálů, z nichž jeden skončil dokonce soubojem a vážným zraněním. Protože rozvod by vyvolal obrovský skandál, zůstávali manželé po dohodě „naoko“ spolu.
Vidina sňatku s velkovévodou však Alexandrinu lákala, a tak si zařídila diskrétní rozvod. V den, kdy se na svatbu Ludvíkovy dcery Viktorie sjelo početné anglické příbuzenstvo v čele s královnou Viktorií, vzali se tajně i oba milenci. Jenže Ludvík hrubě podcenil reakci bývalé tchýně.
TIP: Když žena žádá muže: Manželství princi Albertovi nabídla královna Viktorie
Zatímco Alexandrina čekala na novomanžela ve svém městském bytě, dorazily tam dvě nejstarší děti královny Viktorie s rozvodovými papíry. Přinutili ji, aby je podepsala – jako bolestné pak obdržela doživotní rentu a titul hraběnka z Romrodu. Také Ludvík ustoupil nátlaku a manželství anuloval. S Alexandrinou se pak už nikdy nesetkal. Bulvár však celou záležitost patřičně „rozmázl“.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií