Největší habsburský milovník? Korunovaný český král Leopold II.
Favoritkou Leopolda II. je dlouhá léta komorná Madeleine Bianchi. Císařovna jí bezmezně věří a svěřuje se jí i s nevěrami svého muže. Další na seznamu je tanečnice Livia Raimondiová. S tou se seznámí v roce 1786. Aby za ní mohl chodit na důstojné místo, nechá jí ve Florencii zbudovat dokonce palác. Trochu „nedůstojně“ jej dá vyzdobit silně erotickými motivy. Jejich láska nezůstane bez následků. Zplodí s ní syna Ludwiga. Když se Leopold stěhuje na císařský dvůr do Vídně, zařídí vše tak, aby Livia se synem a také rodiči a sourozenci mohli později přijet za ním.
Jenže milenecké štěstí se nekoná. V novém prostředí zaměří Leopold svou pozornost na nové objekty. Livia zuří. Vyhrožuje rozchodem. Vrátí se prý zpátky do Florencie a Leopold už syna nikdy neuvidí! Císař jí následně píše srdceryvný dopis, podle kterého se s jejím rozhodnutím smířil a přeje jí spokojený život. Obdivuhodné, jak je ve své bolesti „velkorysý“. Takovou potupu nedokáže divoká italská tanečnice přenést přes srdce. „Když ho nemůžu mít já, nebude ho mít ani žádná jiná!“ Opravdu by zašla tak daleko? Přímé důkazy nemáme, existují jen dohady.
TIP: Casanova, Byron nebo Moulay Ukrutný: Kdo byl největší milovník v dějinách?
V noci na 28. února roku 1792 probudí Leopolda prudké bolesti břicha. Je v takovém stavu, že si nedokáže ani zavolat o pomoc. Odpoledne se krátce probudí, zvrací a poté umírá v náruči své manželky. Smrt je tak rychlá, že ani nestihnou poslat pro kněze. I když proběhne pitva, příčina úmrtí není jasná. Okamžitě se vynoří mnoho zaručených fám, kdo za Leopoldovou smrtí stojí. Byli to svobodní zednáři, jezuité nebo agenti francouzské revoluce? A nebo ženy?
-
Zdroj textu
Otazníky historie 12/11
-
Zdroj fotografiíWikipedie