Manželka a dcery cara Mikuláše II. pracovaly za války v lazaretech
Charita a pomoc raněným se staly díky obrovskému ohlasu a mezinárodní publicitě Červeného kříže záležitostí i nejvyšších kruhů. Zapojit se do veřejných funkcí se zkrátka slušelo a nejinak to vnímali členové vládnoucích rodů. Olga, Taťána a Marie, nejstarší dcery cara Mikuláše II., spolu se svou matkou absolvovaly roku 1914 ošetřovatelský kurz a pravidelně navštěvovaly nemocnici v Carskému selu, kde měla carská rodina svou rezidenci.
Pomáhaly jako dobrovolnice pečovat o zraněné důstojníky a poprvé ve svém životě přišly do kontaktu s obyčejnými lidmi – svými kolegyněmi v nemocnici.
TIP: Xenie a Olga: Sestry popraveného cara Mikuláše II. strávily život v exilu
Byť se jich boje dotýkaly jen okrajově, každodenní pohled na bezmoc a utrpení je zasáhl. Nejstarší Olga nesla neustálou přítomnost smrti a bolesti velice těžce. Trpěla nervovými záchvaty a depresemi. Naopak Taťána se stala dokonce prezidentkou vlastní charitativní organizace, která pečovala o válečné uprchlíky a lidi v nouzi.
Slavné vejce s křížem
Medailonky s členkami carské rodiny oblečenými do uniforem Červeného kříže a stříbné vejce od klenotníka Fabergého daroval car Mikuláš II. své matce Marii Fedorovně, která se v Červeném kříži angažovala během Rusko-turecké války v roce 1877 a později se stala dokonce prezidentkou ruské pobočky organizace.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií