Královna kosmetiky: Otec Estée Lauder pocházel z Rakouska-Uherska

Vůně a šminky? To snad miluje každá žena, která touží být krásná! Pak jistě zná i produkty kosmetické značky Estée Lauder. Jaká ale byla podnikatelka, jejíž tvář se stala pro její výrobky tou nejlepší reklamou?
13.03.2021 - Jana Ládyová


Už jako děvčátko toužila Estée po herecké kariéře a s touto myšlenkou docela vážně koketovala ještě po svatbě ve třicátých letech 20. století. Nakonec se proslavila v jiném oboru a smířila se s tím, že své jméno neuvidí na stříbrném plátně, ale „jen“ na lahvičkách svých krémů či parfémů. A udělala dobře! Jako zakladatelka kosmetického impéria se stala nejen celebritou, ale zároveň i jednou z nejbohatších žen světa. A přitom pocházela ze skromných poměrů.

Krásná po mamince

Krásnou tvář zdědila Estée po své mamince Rose, maďarské Židovce, která odešla v roce 1898 z Uher spolu s pěti dětmi hledat štěstí do Ameriky. Její manžel už tam ostatně nějakou dobu pracoval. Jenže o několik let později poznala v New Yorku majitele drobného železářství Maxe Mentzera, do kterého se zamilovala a později se za něj i provdala. I on pocházel z Rakousko-Uherska. Některé prameny uvádí, že měl dokonce český původ (podle jiných byl Maďar). 

Holčičku, která se jim narodila v roce 1908 v New Yorku, pokřtili Josephine Esther. Neřekli jí ovšem jinak než maďarskou zdrobnělinou Eszti, a když začala chodit do školy, jméno jí upravili na podobu Estée. Mimochodem – Estée svůj věk celoživotně tajila, takže možná se narodila už o dva roky dříve.

Mezi hrnci

Malou Estée fascinovala krása její maminky, ženy za všech okolností elegantní. Obdivovala její nádherné vlasy, které jí tak ráda česala, a také krásnou pleť, již si Rosa udržovala jemnou a vláčnou pomocí krémů, které na ni v hojné míře nanášela. 

A více než o tatínkovo železářství se Estée začala zajímat o práci svého strýce chemika, který měl lékárnu, v níž vyráběl různé mastičky, vodičky a olejíčky. To on ji naučil namíchat první pleťový krém. Ovlivnil Estée natolik, že se rozhodla začít v tomto oboru podnikat. Na rozdíl od svých starších rivalek Heleny Rubinsteinové či Elizabeth Ardenové, které podnikaly díky finančním půjčkám ve velkém, byla Estée velice opatrná. Krémy nadále vyráběla ve své kuchyni a výrobky prodávala tehdy běžným způsobem – pomocí podomního prodeje. 

Krásný pár

Muže svého srdce poznala Estée u jezera Mohegan. I Joe Lauter byl synem rakousko-uherského emigranta, jenže po příchodu do Ameriky mu na úřadech zkomolili jméno. Joe si ještě před svatbou nechal příjmení opravit a ženil se už jako Joseph Lauder. Svatba se konala 15. ledna 1930 a Estée byla tou nejkrásnější nevěstou. Všichni mohli oči nechat na nádherné bílé saténové róbě s dlouhou vlečkou doplněnou kyticí bílých lilií. Poprvé v životě použila Estée na rty svou právě vyrobenou rtěnku. Od toho dne ji už používala denně.

Joe byl velmi schopný účetní, a tak jí po narození syna Leonarda v roce 1933 pomohl rozjet obchod ve velkém. Založili společnost Estée Lauder Companies a investovali do ní všechny peníze, které do té doby Estée vydělala. Krémy začaly být známější a získávaly oblibu.

Estée přesně odhadla potřeby žen, dokázala se do nich vcítit. Věděla, jak na sebe mají málo času. A přitom chtějí být krásné a žádoucí. Snažila se tedy vyrábět přípravky, které rychle působily a měly okamžitý efekt. Práce ji nesmírně bavila, už nepracovala doma. Jenže jaksi zapomínala, že má také rodinu a manžela, na něhož zbývalo stále méně času. Že se jí rozpadá manželství, zjistila, až když už bylo pozdě…

V roce 1939 se manželé rozvedli. Naštěstí ne nadlouho. V roce 1942 je svedla dohromady obava o zdraví syna Leonarda, který onemocněl těžkou formou příušnic. Tehdy si uvědomili, že jejich rozvod byl omyl a že se k sobě chtějí vrátit. Brzy se znovu vzali a v roce 1944 se jim narodil druhý syn Ronald. Teď už je nic nerozdělilo a zůstali spolu až do Josephovy smrti v roce 1982. Estée si konečně uvědomila, jak je pro ni rodina důležitá.

Ve druhé polovině čtyřicátých let už byl podomní prodej překonán. Proto začala Estée budovat své kamenné prodejny. Ta první vznikla na prestižní Páté avenue v New Yorku. A další brzy následovaly.

Modrá je dobrá

Jako první zavedla dvě novinky: přidávala k nákupům dárky či vzorky zdarma. Nezruinovalo ji to, jak jí konkurence prorokovala. Začala také více dbát na reklamu. Psala do módních magazínů, často se ukazovala ve svých prodejnách a salonech, kde nejen ženám radila, ale sama je i líčila či jim dělala tak dnes oblíbené „proměny“. Boom v prodeji jejích výrobků nastal po roce 1946. Tehdy uvedla na trh novou řadu se čtyřmi základními výrobky: čistícím olejem, dvěma různými krémy a pleťovým tonikem. A slavila úspěch!  

V roce 1948 přemluvila nákupčího slavného obchodního domu Saks Fifth Avenue, aby na zkoušku zařadil do prodeje její produkty – za tři dny bylo vše vyprodáno. Tím si otevřela dveře i do dalších obchodních domů. Velice jí záleželo na estetickém vzhledu lahviček či jejich obalech. Dospěla k názoru, že blankytně modrá barva se dobře vyjímá v každé koupelně, a tak ji napříště prosadila na obaly všech svých výrobků.

Dobývá Evropu

V dalších patnácti letech se Estée Lauder rozhodla expandovat mezinárodně. Záleželo jí především na tom, aby dostala své výrobky do Evropy. Povedlo se! Svou první mezinárodní pobočku si v roce 1960 otevřela v londýnském obchodním domě Harrods. V následujícím roce otevřela kancelář v Hongkongu. Dnes už se její značka prodává ve více než 150 zemích.

Sama byla velmi krásná, vždy perfektně upravená. Stále se udržovala a na svůj věk rozhodně nevypadala. Tím dělala svým výrobkům tu nejlepší reklamu. Ostatně i ona mlžila a tajila svůj skutečný věk.

Také její modelky či tváře její značky musely být opravdové krasavice. Osobně dohlížela na jejich výběr. Ačkoli měla diář popsaný na dlouhou dobu dopředu a mnohdy pracovala sedm dní v týdnu, rodina u ní byla na prvním místě. Poučil ji její rozvod. Ráda vařila a nikdy nezapomínala na rodinné oslavy narozenin či svátků. 

TIP: Žádná Coco Chanel! Ženy od korzetů a pravidel osvobodila Emilie Flögeová

Znala se se spoustou celebrit a sama se celebritou také stala. Tato nesmírně vitální žena nezahálela ani v pozdním věku, nedokázala odpočívat. Dosáhla mnoha ocenění nejen v Americe, ale i v Evropě. Za zmínku určitě stojí nejstarší a nejprestižnější francouzské vyznamenání – rytíř Řádu čestné legie, které zavedl Napoleon Bonaparte už roku 1802. 

Estée prožila skutečně bohatý život. Do důchodu odešla teprve v roce 1995! Tehdy v čele jejího impéria stanul starší syn Leonard, podíl má ovšem i jeho mladší bratr Ronald. Estée Lauder se dožila krásného věku 96 let. Zemřela na selhání srdce v roce 2014.


Další články v sekci