Josef Bonaparte: Proč přezdívali Španělé Napoleonovu bratrovi Pepa Flaška?

Přes veškerou snahu se Napoleonův bratr Josef Bonaparte svým španělským poddaným příliš nezamlouval
11.03.2020 - Jana Ládyová


Dlouhá léta záviděl Napoleon Josefovi privilegium staršího bratra. Dětské šarvátky, které většinou začínal, bral Josef s nadhledem. Když ho byl nucen přece jen zpacifikovat ranou pěstí, Napoleon s pláčem žaloval tak přesvědčivě, že mu matka vždy uvěřila. A Josef jí musel slíbit, že bude na bratříčka hodný! Netrvalo dlouho a hlavou rodiny se stal právě Napoleon...

Líný a pomalý

Josef Buonaparte byl příkladný hoch, co se dobře učí a dělá rodičům radost. Přáli si, aby se věnoval kariéře duchovního. Po smrti otce se ale zapsal na práva do Pisy. Studia úspěšně ukončil a advokátní praxi zahájil v korsické Bastii. Po vypuknutí francouzské revoluce byli Bonapartovi loajální Francii, zatímco nálada na ostrově byla silně protifrancouzská. V obavách o holý život tedy ostrov opustili. Tehdy si také změnili jméno z Buonaparte na francouzské Bonaparte a začali žít v Marseille.

Seznámili se tam s obchodnickou rodinou Claryových, do jejichž dcery Julie se Josef zamiloval. Když jejího bratra Etiena zachránil jako vojenský komisař města před jistou smrtí, vztahy mezi rodinami se upevnily. Brzy se Josef zasnoubil s Julií a Napoleon s její mladší sestrou Desirée. Ženil se ale pouze Josef. Napoleon totiž Desirée opustil kvůli Josefíně. Ona se ovšem později provdala za jeho generála Bernadotta a stala se švédskou královnou.

Josefa sice někteří líčili jako líného a neschopného muže, ale on byl spíše pohodlný. Potřeboval čas, nedělal ukvapené závěry. Napoleon to nesnášel: „To, co děláš, je pomalé! Události nás předběhnou!“ Josef se však ukázal jako skvělý diplomat. Díky jeho rozvážnosti byla uzavřena v zimě 1800 důležitá mírová smlouva s Rakouskem na zámku Lunéville. 

Španělská mise

V roce 1806 ho Napoleon ustanovil neapolským králem. Když Josef získával díky reformám na svou stranu neapolské obyvatelstvo, Napoleon ho odvolal a roku 1808 poslal do Španělska. Dona Josého Primeru, jak zněl jeho titul, Španělé nenáviděli. Ačkoli se všemožně snažil, podporoval kulturu a zrušil inkvizici, posměšně ho nazývali Don Pepe Botella (Pepa Flaška), ačkoli alkoholu neholdoval. Jeho neslavné panování skončilo v roce 1813.

TIP: Napoleonovy otazníky: Skutečně byl zapáleným vlastencem a dokonalým stratégem?

Po bitvě u Waterloo se Josef pod falešným jménem přeplavil do Ameriky, kde ve státě New Jersey farmařil coby hrabě Survilliers. Konec života ale strávil v Evropě a zemřel ve Florencii v roce 1846. Dnes leží jeho ostatky v boční kapli pařížské Invalidovny poblíž jeho velkého bratra.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Wikipedie (Creative Commons Attribution 4.0 International)

Další články v sekci