Hrdinství na stříbrném plátně: Nejslavnější filmy o atentátu na Reinharda Heydricha

Odvážná akce Gabčíka s Kubišem našla po válce odezvu i mezi filmaři, kteří se do zpracování napínavé látky pustili hned několikrát
11.06.2017 - Martin Nekola


Nejznámější verzí, která přesně vylíčila průběh atentátu i následný hon na jeho vykonavatele, je bezpochyby film Atentát z roku 1964 režiséra Jiřího Sequense. Tuto věrnou filmovou rekonstrukci pražských událostí z května 1942 pak doplnila díla poněkud kuriózní.

Svébytné americké zpracování

Ještě do konce roku 1942 se za oceánem začaly paralelně natáčet hned dva snímky. Scénář k noir thrilleru Hangmen also die, který měl premiéru v Hollywoodu 15. dubna 1943, připravil známý dramatik Bertold Brecht. Samotný atentát ve filmu zobrazen není, víme jen, že jeho pachatelem je mužný odbojář s knírkem, který se po zbytek filmu musí skrývat v ulicích Prahy.

Heydrich v jedné z prvních scén dostane hysterický záchvat hněvu a prohlašuje, že odbojný národ pokoří. Poté dramaticky odchází ze sálu. Tolik ve zkratce k účinkování říšského protektora. Zbytek filmu pak líčí německý teror na obyvatelstvu. Snímku vévodí podmanivá atmosféra a hudba, s reáliemi si však režisér hlavu příliš nelámal.

Podobně je na tom film Hitler´s madman, který se v kinosálech objevil 10. června 1943. Heydrich je zde zobrazen jako sexistický psychopat, kterého baví hanobit české kulturní památky. Rozčílí se, když během mše ve vesnickém kostele vyzve místní muže, aby se přihlásili ke službě na ruskou frontu, a nikdo nezvedne ruku. Obzvláště pitoreskní je scéna, v níž si vyčistí boty s posvátným církevním rouchem a pak jej pohodí na zastřeleného kněze. Atentát v tomto snímku se udál na lesní cestě uprostřed hvozdů poblíž Lidic (!) a spáchal ho naštvaný venkovský učitel za pomoci skupinky partyzánů, kteří oděni v roztodivných kožešinách a čapkách připomínali více pastevce z bosenských hor, než české vlastence.

Další filmová zpracování

Kromě zmíněného československého Atentátu sevíce skutečnosti přiblížil i televizní film Attentat – Heydrich in Prag, natočený v roce 1967. Krátké scény popisující atentát se objevily ve Vávrově eposu Sokolovo (1974), v aktuálním hitu Lidice (2011) či ve snímku Hitler´s SS – Portrait in Evil (1985). V tomto jinak vydařeném příběhu dvou bratrů, kteří se dali do služeb nacistického režimu, se setkáme s dalším podivným ztvárněním Heydrichovy smrti.

Jeho černá limuzína projíždí po zelených stráních, v dáli se skví velmi kulisově působící panorama Hradčan a malostranských střech, když odkudsi přiskočí dva lesní partyzáni se samopaly. Jako naschvál se jim oběma ve stejnou chvíli zasekne spoušť. Nezbývá tedy než na vůz hodit granát, který na místě zabije Heydricha i jeho řidiče. Úspěšní atentátníci se otočí a prchají po silnici zpět do lesů. Jako akční vložka zajímavé, netřeba však připomínat, že historicky zcela mimo.

  • Zdroj textu

    Kauzy (extra Historie) 2/2011

  • Zdroj fotografií
    Archiv autora

Další články v sekci