Germán proti Germánovi: Proč došlo ke střetu mezi Arminiem a Marobudem?

Za císařů Octaviana a Tiberia byli nejslavnějšími vladaři Germánů Marobud a Arminius. V roce 17 mezi nimi ale došlo k ozbrojenému konfliktu. Co bylo jeho příčinou a kdo z něj vyšel jako vítěz?
29.06.2020 - Jarmila Bednaříková


Marobud, vládce Markomanů, žijících v Čechách, vybudoval velký kmenový svaz, sahající od Dunaje zřejmě až k Baltu. Arminius vládl Cheruskům sídlícím mezi Veserou a Labem a proslavil se zejména drtivou porážkou Římanů v Teutoburském lese.

Mezi Markomany a Cherusky došlo v roce 17 k ozbrojenému konfliktu. Podle římského historika Tacita byli jejich vůdcové stejně mocní a stateční. Arminius, byť původně také římský spojenec, měl ale mezi barbary pověst bojovníka za svobodu, zatímco král Marobud spíše toho, kdo svobodu Germánů ohrožuje. Pokoušel se totiž v jádru svého kmenového svazu po vzoru Římanů vykonávat jistý druh svrchované vlády, na kterou společnost jeho království nebyla připravena. 

Římský poskok?

Před bojem si oba vojevůdci ostře vyčetli svoje vztahy k římské říši. Arminius prý Marobuda označil za zbabělce, zrádce vlasti a nohsleda římského císaře. Marobud ovšem nebyl císařovým vazalem a žil s římskou říší v míru za dobrých podmínek. Zvítězil Arminius a po bitvě měl Drusus, syn římského císaře Tiberia, zajistit mezi Markomany a Cherusky mír. Využil však svou misi zcela jinak.

Marobudova moc byla Cherusky značně oslabena, a tak ho chtěl Drusus zničit úplně. Podpořil proto jeho nepřítele Katvaldu, který proti němu vytáhl s mocným vojskem, podplatil přední markomanské muže a vtrhl do Marobudova královského sídla. Zde našel mimo jiné i římské markytány a kupce. Přišli sem na základě  ius commercii, práva, kterým Římané Markomanům umožňovali obchod s impériem, což byla jedna z výhod mírového soužití barbarů s Římany, ale stejně tak úspěšná metoda impéria, jak si pomocí římského zboží připoutat etnika za hranicemi.

Luxusní vězení

Marobudovi nezbylo, než hledat útočiště na území římské říše, kde žil už v mládí, možná jako rukojmí. V senátu císař Tiberius hovořil o tom, jak nebezpečného muže budou mít nyní pod kontrolou. Marobud pobýval v Ravenně ještě 18 let.

TIP: Nejkrvavější bitvy starověku: Před Peršany a Germány se třásl antický svět

Podle Tacita lpěl Marobud až příliš na životě. Žil skvěle zaopatřený v důstojném sídle, ale zbavený veškeré moci. Jeho vojenskou družinu, kterou jistě odměňoval také luxusními římskými výrobky, Římané usadili v bezpečné vzdálenosti od něho, mezi řekami  Marus a Cusus, tedy někde mezi Moravou a Váhem.


Další články v sekci