Gerard van Swieten: Muž, který se postavil strachu, bludům a pověrám
Do srdce habsburské říše se pověsti o upírech dostaly díky válkám s Turky. Vracející se vojáci si zkrátka nenechali tajemné příběhy jenom pro sebe. Legendy se tak postupně dostaly až na Moravu. A právě tam začal roku 1755 upíry na pověření císařovny zkoumat Gerard van Swieten. Pečlivě skládal jednotlivé důkazy, případy, provedené experimenty a pitvy, až o dlouhých třináct let později vydal knihu Abhandlung des Daseyns der Gespenster.
Doktor a upíři
V té vyvrací jak jednotlivé přehnané případy, které způsobila spíše masová panika, tak i několik zdánlivě jasných faktických důkazů existence upírů. Záhadu nerozkládajících se těl domnělých upírů vysvětluje omezeným přístupem kyslíku a dalšími chemickými procesy v hrobě. Sám pak napíše, že „celý ten povyk pochází jen ze strachu, pověrčivosti, přehnané představivosti a prostoty až ignorace mezi lidem.“
TIP: Polští archeologové objevili středověké upírské pohřebiště
Na základě jeho zprávy zakázala císařovna všechny činnosti, které byly považovány za tradiční a příhodnou obranu proti upírům. Zakázáno tak bylo „upírům“ sekat hlavy, probíjet je dřevěnými kůly či jejich těla přímo pálit. A jak rychle upírský mýtus do většiny monarchie přišel, tak zase odešel. Udržel se hlavně ve svém balkánském rodišti.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií