Hrad Trosky
V Českém Ráji leží naše nejznámější zřícenina, symbolicky střežená dvěma čedičovými sopouchy Pannou a Babou. Řada badatelů už více než dvě stě let prozkoumává tajné chodby a jeskyně pod Troskami. Někteří tvrdí, že se tu dokonce ukrývá obrovský poklad. Nikdo ho ale zatím neobjevil. Můžete to zkusit vy, třeba budete mít štěstí. Zatím ale každému zabránily balvany, vzpříčené v průchodu do rozvětvených chodeb pod hradem. A také varovné nápisy staré mnoho století. Smrt hrozí těm, kteří svou zvědavost neudrží na uzdě!
Když ale odoláte a nebudete rušit ukrytá tajemství, odmění vás nádherný výhled po krajině. A nemusíte ani stoupat přímo na hrad. V okolí je mnoho turistických tras, skalních útvarů a romantických tůněk. (foto: Wikimedia Commons, Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0)
Zámek Jindřichův Hradec
Město, které má své nepopiratelné kouzlo, láká zejména na svůj zámek. A Bílou paní! Ta se zjevuje hned na několika bývalých panstvích pánů z Rožmberku, ale Jindřichův Hradec prý navštěvuje nejčastěji. Prochází po chodbách a vstupuje do jednotlivých komnat. Není zlá, ale přece jen je potřeba být při setkání s ní ve střehu. Dokáže totiž předpovídat budoucnost. Co se bude dít, napovídá barva jejích rukaviček. Červené věští požár, černé úmrtí a bílé narození dítěte nebo svatbu. (foto: Wikimedia Commons, Herbert Ortner, CC BY-SA 3.0)
Hrad Kámen
Vzpomínáte na pohádku Sůl nad zlato? Král se rozhoduje, která ze tří dcer po něm převezme vládu. Nějak podobně vše začalo i na nenápadném hrádku nedaleko Pacova.
Chudý šlechtic zemřel dřív, než rozhodnutí učinil. Co teď? Osiřelé dcery vymyslí plán. Každá z nich zasadí větvičku lípy a které se do roka stromek zazelená a ona bude stále pannou, ujme se hradu. Nejmladší ze sester se pěstování daří, druhá část úkolu už ale ne. Zamiluje se do rytíře, a dokonce s ním čeká dítě. Závistivé sestřičky se proti ní spolčí. Počkají až porodí synka. Toho zakopou na nedaleké louce a nebožačku zaživa zazdí ve věži! Radost jim ale dlouho nevydrží. O rok později zmizí - prý je za krutý skutek odnesl sám ďábel do pekla. Dodnes když se setmí a kroky návštěvníků utichnou, lze prý zaslechnout tichý vítr a plačtivé kvílení. (foto: Wikimedia Commons, Fojsinek, CC BY-SA 3.0)
Hrad Buchlov
Rozlehlé panství kromě nádherných výhledů na okolní krajinu nabízí několik prohlídkových okruhů. Můžete se sem vydat pěšky, ale i na kole. Litovat nebudete. A pokud máte rádi nezvyklé exponáty, jste na správném místě. Tento moravský hrad se totiž může pochlubit skutečnou mumií. Jak se sem dostala? Tehdejší hradní pán Josef Vratislav z Mitrovic ji pojal svatební dar pro svou sestru Ludmilu. Přivezl ji ze své cesty po Alexandrii a myslel i na tematické balení: tím je cedrová rakev!
Minout byste neměli ani lípu, která roste kořeny vzhůru. Mnozí botanici nad tím kroutí hlavou. Prý ji sem zasadil falešně obviněný mladík. Na důkaz jeho poctivosti se měla do roka zazelenat. A stalo se! Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit na třetím nádvoří. (foto: Wikimedia Commons, Mercy, CC BY-SA 3.0)
Zámek Zbiroh
Zajímají vás unikátní fyzikální jevy? Vydejte se na Zbiroh! Je to druhý největší zámek u nás a má spoustu nerozluštěných tajemství. Tak zaprvé: leží na jaspisové skále. Za války se tu usadili nacisté a zjistili, že jaspis zesiluje rádiové vlny. Nainstalovali tu výkonný radar a prý díky němu mohli odposlouchávat téměř celý svět! Další podivností je zámecká studna. Má dvě dna! Co se skrývá pod tím druhým? Nikdo netuší. Prý tam může být jantarová chodba, anebo také dynamitová nálož. Možná proto se sem nikdo z badatelů příliš nežene. Jinak tu ale vládne pohoda. Zbiroh byl oblíbeným místem malíře Alfonse Muchy, který právě zde namaloval Slovanskou epopej. (foto: Wikimedia Commons, Marek Vidtman, CC BY-SA 4.0)
Hrad Pecka
Podhůří Krkonoš se pyšní místem, u něhož se příliš neví, kdo stál za jeho vznikem. Prý za vše může zlá čarodějnice, která ve vzteku odhodila pecku a z ní vyrostl hrad. Místo opředené moha pověstmi dnes připomíná hlavně svého nejvýznamnějšího majitele: Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Všestranný renesanční intelektuál se věnoval cestování, psaní a skládání hudby. Dokud nestanul na popravčím lešení po bitvě na Bílé hoře. (foto: Wikimedia Commons, Blasbulk, CC BY-SA 4.0)