Chlouba Písku: Jihočeské město se pyšní druhým nejstarším mostem v Čechách
Všechny hlavní budovy starého Písku – hrad, kostel, klášter, rychta i kamenný most – vyrostly spolu s opevněním města snad během dvou desetiletí v druhé polovině 13. století. Bylo to za vlády Přemysla Otakara II., kdy architektuře vládla gotika. Podle odborníků nese most znaky jihofrancouzské gotiky a zřejmě ho stavěla stejná kamenická huť, která vybudovala zdejší hrad i nedaleký Zvíkov. Práci měla o to snazší, že mistři pracovali v suchu. Až po dostavbě byla Otava uměle převedena pod jeho oblouky.
To je ale provoz!
O mostu se poprvé ale zmiňuje až císařský výnos Karla IV. z roku 1348, podle něhož měly být pokuty vybírané ve městě použity na údržbu mostu. Ve středověku po něm projíždělo až 500 formanských vozů denně. Na jeho koncích také stávaly dvě věžové brány. Ta na levém břehu se zřítila po povodni v roce 1768, která s sebou vzala i jeden nebo dva mostní oblouky. Při opravě pak přibyl k šesti původním půlkruhovým obloukům i jeden segmentový, který svým větším rozpětím umožňoval proplouvat vorům. Druhou věž dali radní kvůli snadnějšímu průjezdu v roce 1825 strhnout.
TIP: Císařova kamenná pýcha: Karlův most stavěla huť desítek řemesel
Po Juditině mostu (dokončen 1172) byl most v Písku druhým kamenným dílem toho druhu v Čechách, Juditin most však v roce 1342 neodolal povodni, a následně jej nahradil most Karlův. A proč se písecký most jmenoval původně Jelení? Jedna ze zdejších pověstí praví, že měl nést jméno toho, kdo po dokončeném mostě přejde jako první. A to byl jelen.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíPixabay