Chlor v domácím bazénu: Může vám škodit?
Kdy je chlór nebezpečný?
V malém množství zdravému plavci obyčejný chlór v bazéně nijak neublíží. Škodlivým se stane až v momentě, kdy se přemění na tzv. chloramin.
Chloramin se tvoří ve vodě s vyšším obsahem chlóru, kde se chlór spojí s organickými nečistotami (pot plavců nebo částečky kůže) a vytvoří novou sloučeninu. Právě chloramin pak způsobuje ono známé štípání očí či svědění kůže. Může být ale také příčinou vysušených vlasů, lámavých nehtů a v horších případech i vyrážek, ekzémů, astmatu nebo kvasinkové infekce u žen.
Co způsobuje hromadění chlóru v bazénu?
Vyšší hodnoty chlóru v bazénové vodě může zapříčinit hned několik situací:
1. Špatná hodnota pH
Ideální hodnoty pH by se měly pohybovat mezi 7,1 až 7,5. Při vyšších či nižších hodnotách bude chlór v bazéně spíše zlým pánem než dobým sluhou. Buď pozbyde účinnosti a nebude ničit nečistoty ve vodě, nebo se bude tvořit daleko rychleji, čímž se zvýší riziko vzniku výše zmíněného chloraminu.
2. Dlouhodobé zastřešení
Na přímém slunci se chlór odbourává nejrychleji. Naopak v zastřešených či přikrytých bazénech nemá kam vyprchat, a tak se kumuluje ve vodě.
3. Špatné použití chlórových tablet
Tablety ve skimmeru byste ve vodě měli nechat pouze při zapnuté filtraci. V necirkulující vodě se totiž chlór uvolňuje pouze na jednom místě. Jeho vysoká koncentrace se pak hůře odbourává.
Jak hromadění chlóru zabránit?
Vůbec nejlepší je hromadění chloru předcházet tím, že budete pravidelně kontrolovat hodnotu pH, bazén větrat a správně používat chlórové tablety. Pokud problémy s chlorovou vodou řešíte častěji, popřemýšlejte nad alternativními způsoby čištění bazénů, jako jsou UV lampy nebo solničky.
-
Zdroj textu
Komerční prezentace
-
Zdroj fotografií
Pixabay, CC0