Adidas versus Puma: Za vznikem slavných značek stál bratrský spor

Dvě slavné sportovní značky. Dvě konkurenční firmy se společnými kořeny. Dva bratři, které rozdělila válka a kteří se alespoň symbolicky neusmířili ani po smrti
09.06.2019 - Naďa Reviláková


Adolf Dassler měl obuvnictví v krvi, podobně jako náš Tomáš Baťa. Němci mu ostatně říkali „švec národa“. A podobně dobře uměl zacházet s reklamou. Byl také synem obuvníka a společně s bratrem Rudolfem vybudoval firmu na sportovní obuv, která neměla ve své době konkurenci. Jenže do osudu firmy i jejích majitelů zasáhla válka a sympatie k nacismu. 

Z pekaře ševcem

Mladší Adolf se narodil se 3. listopadu 1900. Na rozdíl od našeho Tomáše Bati se však vyučil pekařem. Údajně za to mohl otec. Prodej obuvi prý není perspektivní obor. Zato chleba budou lidé potřebovat stále. Láska k ševcovině ale Adolfa k rodinné tradici brzy přivedla. Prošel si bojišti 1. světové války a po jejím skončení se vrhl na to, co jej už od raného mládí zajímalo. Sportovní obuv. Výrobním materiálem jeho prvních bot nebyla kůže, ale daleko lehčí plátno. Krátce nato převzal podnik svého otce, který byl do té doby zaměřený hlavně na výrobu filcových pantoflů, a pustil se do sportovní obuvi ve velkém. Jeho specializací byly lehké atletické boty. O čtyři roky později přijal do podniku svého o dva roky staršího bratra Rudolfa a jeho název změnil na Gebrüder Dassler Schuhfabrik neboli Obuvní továrna bratrů Dasslerů.

Rudolf měl sice v kapse ševcovský výuční list, ale byl to právě Adolf, který dostal talent od „Pánaboha“. V těchto společných začátcích měli pětadvacet zaměstnanců a vyráběli sto párů bot denně. A nezůstali jen u atletiky. První boty vylepšené tretrami vyrobené speciálně na fotbal či na běh pocházejí od nich. Nebo spíše od Adolfa. Ten ostatně nápady jen hýřil. Za svůj život přihlásil okolo sedmi stovek patentů! Na olympiádě v Amsterdamu v roce 1928 už atleti obouvali boty z jejich dílny.

V následujících letech se sortiment rozrostl na třicet různých druhů bot pro jedenáct sportů a podnik bratrů Dasslerů měl na sto zaměstnanců. Následující Olympijské hry v Berlíně v roce 1936 už téměř vypadaly jako přehlídka jejich značky. Nosily je i takové sportovní hvězdy jako americký atlet Jesse Owens. Ten tehdy získal celkem čtyři zlaté medaile v běhu i ve skoku do dálky. A boty na nohou mistrů světa byly nejlepší reklamou, to si Adolf Dassler moc dobře uměl spočítat. Po olympiádě se rozšířil jejich věhlas mezi veřejností a poptávka raketově stoupala. Před válkou byla firma na vrcholu a prodávala na dvě stě tisíc párů obuvi ročně.

Válečný rozkol

Pak však přišla válka. Už dávno před ní se oba bratři shlédli v myšlenkách nacismu. Do NSDAP vstoupili už v roce 1933. Větším nadšencem byl prý Rudolf. Adolf  postupem času vnímal účast ve straně více jako nutné zlo, důležité pro úspěšné podnikání. To údajně mezi bratry vneslo první rozkol. Na začátku války Adolf vstoupil do wehrmachtu, v armádě však pobyl pouhý rok. Poté se opět vrátil do své firmy. Ukázalo se totiž, že jako výrobce obuvi pro Hitlerovy vojáky bude pro armádu daleko užitečnější.

To Rudolf měl podstatně bohatší zážitky. V roce 1943 bojoval na východní frontě proti Rudé armádě. V dubnu 1945 byl však označen za vojenského zběha. A mašíroval rovnou do koncentračního tábora Dachau. Tady byl vzápětí osvobozen americkou armádou, ale ihned uvězněn jako válečný zajatec.

Američané zatkli také Adolfa, po výslechu ho ale pustili. Rudolfa věznili podstatně déle. Podezřívali jej, že byl členem SS. Po roce jej sice propustili, ale na vyhrocené vztahy mezi bratry už bylo zaděláno. Rudolf se totiž dozvěděl, že ho udal někdo z jeho nejbližšího okolí. A hned ho napadlo, kdo. Adolf se chtěl zbavit právoplatného společníka a získat firmu pro sebe. Jenže i Adolf si myslel, že ho bratr udal. Kdo měl pravdu? Těžko říct. Existují však i další verze, proč se rozhádali. Oba prý měli jinou představu o dalším vývoji firmy. A pod heslem za vším hledej ženu si snad bratři navzájem svedli manželky.

TIP: Antifašista jménem Göring: Podivuhodný příběh bratra nacistického zločince

Rudolf a Adolf se každopádně vydali na „válečnou stezku“ a začal boj o majetek, do kterého se vehementně zapojily i jejich drahé polovičky. Firma se rozdělila a oba nezávisle na sobě rozjeli své podnikání ve výrobě sportovní obuvi i dalšího vybavení. Vznikly dvě dnes nejznámější značky na světě: Adolfův Adidas a Rudolfova Puma. A sídlo společností? Oba bratři zůstali se svými podniky v  rodném městě Herzogenaurach, jen každý na jiné straně řeky. 

  • Zdroj textu

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií
    Wikipedie, Adidas

Další články v sekci