7 zajímavostí o Bolívii, o kterých jste nejspíš nevěděli

04.02.2020 - Komerční prezentace CK Go2


1. Bolívie má 2 hlavní města

Ano, je to tak. Ve výšce 3 650 metrů nad mořem leží La Paz - neoficiálně nejvýše ležící hlavní město na světě. Proč neoficiálně? Oficiálním hlavním městem je totiž Sucre, ale sídlo vlády se nachází právě v La Pazu.

2. V Bolívii se nachází nejvýše ležící splavné jezero na světě

Jezero Titicaca, ležící v západní části Bolívie na hranicích s Peru v nadmořské výšce 3 810 metrů, je největším sladkovodním jezerem v Jižní Americe. Titicaca je také jedním z nejhlubších jezer na světě s největší hloubkou zaznamenanou na 280 metrů. A především je to nejvýše ležící splavné jezero na světě.

3. Oficiální název Bolívie je „Mnohonárodnostní stát Bolívie“

Jméno Bolívie pochází od venezuelského vojenského a politického vůdce Simona Bolivara, který v roce 1825 vedl Venezuelu, Ekvádor, Bolívii, Peru a Kolumbii v boji k nezávislosti na Španělsku. Bolivar byl také oficiálně prvním prezidentem Bolívie.

Současné jméno ovšem zavedl v roce 2009 teď již bývalý, ovšem velmi oblíbený prezident Evo Morales, který byl také prvním domorodým prezidentem této země. Oficiální důvod ke změně jména bylo uznání multietnické povahy země a posílení postavení bolivijských původních obyvatel v nové ústavě.

Později ovšem, na konci Moralesova druhého prezidentského období, se začalo spekulovat o tom, zda pravým důvodem ke změně jména nebyla právě jeho třetí kandidatura. Volby vyhrál, a protože kandidoval v jiné republice, nebyla jeho již třetí výhra protiústavní…

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů do Peru v kombinaci s Bolívií a poznejte místní kulturu a památky. Vybrat si můžete zájezd 

4. Bolívie má 37 oficiálních jazyků

Ačkoliv španělština je nejrozšířenějším jazykem v Zemi, mezi nejvýznamnější domorodé jazyky patří například Quechua, Guaraní a Aymara, kromě nich pak v Bolívii najdeme ještě dalších 33 domorodých jazyků – všechny uznávané jako oficiální.

5. V Bolívii se nachází největší solné pláně na světě

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě a jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Bolívii. Rozkládá se na neuvěřitelných 10 582 km² a leží na ní více než 64 milionů tun soli, což z ní činí největší ložisko soli na planetě.

Když prší, na solné ploše se vytvoří tenká vrstva vody, která vytváří dokonalé reflexivní povrch, čímž se stává největším přírodním zrcadlem na světě.

6. Bolívie je domovem nejnebezpečnější cesty na světě

Camino de las Yungas, neboli Silnice smrti, jak ji známé z oblíbené TV show Top Gear, měří 56 km a nachází se severovýchodně od La Pazu. Je známá jako nejnebezpečnější silnice světa, odhaduje se totiž, že se na ní stane 200 až 300 smrtelných nehod ročně. To už je ale příběh minulosti. V této části bolívijské džungle byla postaveno nová asfaltová silnice a slavná Silnice smrti už se využívá především k turistickým aktivitám.

7. V Bolívii žijí růžoví delfíni

Bolívie sice nemá moře, ale to jí nebrání v tom, mít delfíny a ne tak ledajaké! V bolivijských řekách najdeme delfíny růžové. Tato nádherná stvoření žijí v řekách Bolivijského Amazonu a důvod jejich zabarvení není známý. Vědci se dohadují, že by mohlo být způsobeno přítomností krevních cév v blízkosti povrchu kůže, věkem delfína, chemickým složením či teplotou vody.

Inia geoffrensis boliviensis neboli bufeos, jak jim říkají místní, jsou jedni z největších říčních delfínů na světě a mohou dorůst až 180 kg. Jsou klasifikováni jako ohrožený druh, o jehož postupné vyhlazování se starají především místní rybáři a dvě hydroelektrárny postavené v roce 2008, které omezily volný pohyb ryb na řece.

  • Zdroj textu

    Tereza Letalová, Komerční prezentace CK Go2

  • Zdroj fotografií
    Komerční prezentace CK Go2

Další články v sekci