5 bodů, podle kterých se řídit při dopravní nehodě

Za uplynulý rok 2021 se na českých silnicích událo téměř sto tisíc dopravních nehod šetřených policií. Mnoho lidí ale stále netuší, jak se přesně při nehodě zachovat. Přinášíme vám stručný přehled toho nejdůležitějšího krok za krokem.
12.07.2022 - Komerční prezentace
CC0)

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/6/5/7/5/7/7/0/4/0/stoplusjednicka.cz_5_bodu_podle_kterych_se_ridit_pri_dopravni_nehode_ad.jpg?itok=PPYdRGYD" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/6/5/7/5/7/7/0/4/0/stoplusjednicka.cz_5_bodu_podle_kterych_se_ridit_pri_dopravni_nehode_ad.jpg?itok=FZki2ALg" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/6/5/7/5/7/7/0/4/0/stoplusjednicka.cz_5_bodu_podle_kterych_se_ridit_pri_dopravni_nehode_ad.jpg?itok=2EAV8nzb">


1.Vypněte motor a varujte ostatní

Pro jistotu vždy vypněte motor. Zabráníte tak nechtěnému rozjetí nezabržděného vozidla a v horším případě i požáru (vždy mějte v autě příslušný hasicí přístroj). Okamžitě varujte ostatní řidiče výstražnými světly, trojúhelníkem a reflexní vestou – zabráníte tak možné řetězové havárii.

2. Pomozte ostatním a zavolejte záchranné složky

Vystupte z vozidla a pokud si to situace vyžaduje, jste oprávněni i k zastavování vozidel. Neprodleně zavolejte Policii ČR a pro jistotu i záchrannou službu. Zkontrolujte všechny účastníky dopravní nehody a snažte se je dostat mimo nebezpečí, například na kraj vozovky. Pokud vidíte, že je někdo zaklíněný v autě, raději počkejte na profesionály, abyste zraněnému ještě více neublížili.

3. Poskytněte první pomoc

Vyprostit z auta zraněného můžete právě jen tehdy, když si to žádá vážnost situace (požár vozidla, zaklínění brání k poskytnutí nutné první pomoci). Vždy zkontrolujte, zda z vozidla neuniká palivo, pokud zjistíte, že tomu tak je, odpojte autobaterii a zavolejte hasiče. Začněte s první pomocí podle zhodnocení vážnosti všech zranění (nejhůř na tom jsou krvácející lidé a lidé v bezvědomí). Vždy zraněné ošetřujte mimo vozovku.

4. Spolupracujte

Snažte se co nejvíc spolupracovat a na vyzvání policie předložte doklady a podrobte se potřebným úkonům (například dechová zkouška, lékařská prohlídka, …). Sdělte informace, kterými jste si stoprocentně jisti, jelikož můžete být po nehodě otřeseni, nejasné detaily si nechte na pozdější výpověď. Poskytněte případné fotografie anebo jiné záznamy oné události.

5. A co potom?

Pokud jste poškozený, máte právo na náhradu vzniklé škody na zdraví i majetku – k tomu se počítá i náhrada vynaložených výdajů spojených s právním zastupováním. V případě, že viník z místa činu ujel, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů. Při vymáhání náhrady od pojišťovny vyhledejte odbornou právní pomoc, jelikož pojistné společnosti vždy nemusí podat všechny informace o případných nárocích. A hlavně, pozorujte své zotavování a pokud se objeví zdravotní komplikace, neprodleně navštivte lékaře.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Pixabay, CC0


Další články v sekci