100+1 zahraniční zajímavost 7/22: Křehké dědictví Ukrajiny v ohrožení
Každá válka jednou skončí, a až se usadí prach a okupační armáda z Ukrajiny konečně zmizí, lidé se vrátí do svých domovů. Mnozí je najdou v rozvalinách. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slibuje: „Postavíme nová města, zničenou zemi vybudujeme znovu.“ Pokud Ukrajinci svoji samostatnost uhájí, Evropa téměř jistě uskuteční „Marshallův plán 2.0“ a nalije ohromné finance do rekonstrukce všeho, co ruské bomby rozmetaly. Jednu věc však nedokáže oživit ani sebevíc peněz a dobré vůle – zničené památky.
Jejich hodnota spočívá v autenticitě, v tom, že stojí dlouhou dobu a staly se svědky běhu času i dávných událostí. Neexistuje způsob, jak vrátit zpět zbořené historické zdi, spálené stoleté trámy a rozbité ikony, jež namalovala ruka středověkého klášterního mistra. Můžeme je zrekonstruovat podle fotografií, jako centrum Varšavy zničené nacisty, klášter Montecassino či katedrálu v Drážďanech, které zas vymazalo spojenecké bombardování. Vždy však půjde o pouhé moderní repliky, nové věci natřené tak, aby vypadaly jako staré. Je to jako vytáhnout člověka z říše mrtvých, a zapomenout mu vrátit duši.
Památky Ukrajiny – ať už figurující na seznamu UNESCO, nebo aspirující na zápis – jsou v ohrožení. Zmíněná organizace a její výbor Modrý štít, k jehož poslání patří ochrana historických staveb v zónách konfliktu, se všemi silami snaží ruskou stranu přimět, aby cenné budovy ze svých cílů vynechala. Rusko podepsalo Haagskou úmluvu, která jim garantuje ochranu. Jelikož ovšem jeho letectvo neváhalo bombardovat ani mariupolské divadlo ukrývající stovky civilistů, s pětimetrovým nápisem „Děti“ venku na chodníku, prosby ochránců pamětihodností nejspíš k hluchým uším nedoputují… Více se o ukrajinských památkách UNESCO dočtete v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.
100+1 zahraniční zajímavost 7/2022
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock