Záhada dávného íránského petroglyfu: Kde se vzal Kudlančí muž?

Dávný obraz na skále v Íránu zobrazuje Kudlančího muže. Co měl ale představovat vědci netuší
24.03.2020 - Stanislav Mihulka


Lokalita Teymareh, která leží u vesnice Sarkubeh v centrálním Íránu, je známá množstvím prehistorických petroglyfů – obrazců na skále, které vytvořili naši dávní předci. V roce 2017 tam byl objeven i jeden unikátní petroglyf o délce 14 centimetrů. Zobrazuje postavu, která připomíná kudlanku nábožnou s jejími charakteristickými zahnutými končetinami.

Odborníci se domnívají, že petroglyf Kudlančího muže (podle anglického „Mantis Man“), vznikl někdy mezi 4 a 40 tisíci let. Tento značný rozsah v odhadu stáří je daný tím, že kvůli mezinárodním sankcím není možné v Íránu využívat datování archeologických nálezů pomocí radiokarbonové metody.

TIP: V Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu s loveckou tematikou

Podobné petroglyfy, které zobrazují hmyzí motivy, jsou velmi vzácné. Archeologové v tomto případě při analýze petroglyfu spolupracovali s entomology. Na základě poznatků o kudlankách v této části světa nakonec dospěli k závěru, že Kudlančí muž je inspirovaný svéráznými kudlankami rodu Empusa. Samotný význam petroglyfu není úplně jasný. Snad byl součástí tehdejších rituálů anebo je vyjádřením obav či naopak oslav lidí, kteří Kudlančího muže vytvořili.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    M. Naserifard, Wikipedie

Další články v sekci