Krajina jako observatoř: Aztékové využívali Mexické údolí pro pozorování Slunce
V jižní části Mexické plošiny se nachází přibližně 80 kilometrů dlouhé Mexické údolí. Rozkládá se v nadmořské výšce kolem 2 240 metrů a panuje tam mírné a poměrně vlhké klima. V dnešní době se zde nachází mexická metropole Ciudad de México, v jejíž metropolitní oblasti žije přes 21 milionů lidí. V minulosti to ale bývalo centrum řady předkolumbovských civilizací. Poslední z nich byla říše Aztéků, kterou vyvrátili evropští conquistadoři. Aztékové vytvořili v Mexickém údolí důmyslné zemědělské systémy, které dokázaly uživit jeden až tři miliony lidí. Hospodaření v tomto údolí pro ně ale nebylo vůbec snadné.
Otázka života a smrti
Pro aztécké zemědělce bylo zásadní načasování. Pokud začali příliš brzy, mohly jim úrodu zničit monzunové deště. Když by se naopak opozdili, zkrátila by se jim sezóna pro pěstování plodin, které by navíc musely čelit mnohem většímu množství plevelů. Jak ale dokládají poznámky evropských dobyvatelů, Aztékové byli schopni velmi přesně sledovat průběh roku. Doposud ale není jasné, jak to vlastně dělali.
Exequiel Ezcurra z Kalifornské univerzity v Riverside a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že Aztékové používali krajinu Mexického údolí s okolními horami jako přírodní solární observatoř a zároveň i jako kalendář. Sledovali pohyb Slunce po obloze a byli schopni určit jednotlivé části roku s velkou přesností. Jejich výzkum tento týden zveřejnil vědecký časopis PNAS.
TIP: Aztécký průmysl obětí: Věže lebek byly větší a děsivější, než jsme mysleli
„Dospěli jsme k závěru, že Aztékové z vybraného místa nejspíš každý den sledovali východ Slunce. Podle jeho pozice vůči krajinným prvkům dokázali určit, v jaké části roku právě jsou,“ líčí mexický rostlinný ekolog a ochránce přírody Ezcurra. „Domníváme se, že k tomu využívali celé Mexické údolí. Jejich astronomickým nástrojem byla v tomto případě celá krajina. Když Slunce vycházelo na přesně určeném místě ohraničeném vrcholky hor, Aztékové věděli, že nastal čas k pěstování plodin.“
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií