WHO hlásí: Experimentální vakcína proti ebole funguje a zachraňuje životy
V současné době probíhá druhá nejhorší epidemie obávané krvácivé horečky eboly. Odehrává se ve střední Africe, v Demokratické republice Kongo, kde podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO k 16. dubnu 2019 zaznamenali 1 290 případů eboly a 833 úmrtí. Kongo je neklidná země a odborníci mají celou řadu důvodů k obavám, že by se tato epidemie mohla vymknout kontrole.
WHO má ale pro svět i dobré zprávy. Ukazuje se, že experimentální vakcína proti této strašné chorobě rVSV-ZEBOV-GP funguje. Předběžné výsledky přímo z terénu říkají, že tato vakcína je účinná v 97,5 procentech případů. To znamená, že očkování proti ebole velmi pravděpodobně zachránilo tisíce životů.
TIP: Další hrozba: V africkém Kongu byla potvrzena nová epidemie eboly
Zdravotnici v Kongu touto vakcínou naočkovali celkem 93 965 lidí. Zhruba třetina z nich přitom byli zdravotníci a další zaměstnanci z první linie operací proti nákaze. Z těchto všech očkovaných bylo poté ebolou nakaženo 71 lidí. Rovněž vyšlo najevo, že vakcína snižuje závažnost průběhu onemocnění. Nikdo z lidí, kdo byli očkování 10 a více dní před nakažením ebolou, totiž nezemřel. Podle odborníků sice vakcína očividně není perfektní, je ale velmi slibná pro případné budoucí epidemie eboly. Už se nejspíš nemusíme bát, že by ebola vyhladila většinu lidstva.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíUC Rusal Photo Gallery / Wikimedia Commons