Výjimečný objev: Amatérští archeologové našli v Norsku dva kusy jednoho meče

Na západním pobřeží Norska byl postupně ve dvou kusech objeven velmi cenný meč. Jeho stáří vědci odhadují na 1 200 let
13.06.2022 - Stanislav Mihulka


Amatérští archeologové v Norsku měli pořádnou porci štěstí. Nejprve jeden z nich loni na farmě na západním pobřeží této severské země nalezl zvláštní kus železa, který sám o sobě zřejmě neměl žádný patrný účel. Letos na jaře další amatérský archeolog nalezl další kousek skládačky.

Ukázalo se, že jde o výjimečný, velmi cenný, velký a bohatě zdobený vikingský meč. Vše nasvědčuje tomu, že se po zhruba 1 200 letech k sobě dostaly kusy téhož meče, který byl z nějakého důvod rozpolcen. „Je to zřejmě D-meč“, uvádí archeoložka Ann Zanette Glørstadová z Univerzity v Oslo, „tedy jeden z nejtěžších a nejvíce zdobených typů mečů, jaké známe z éry vikingů.

Meč z dovozu

Ačkoliv by mnozí zřejmě očekávali, že takový meč byl ukován někde v Norsku, poblíž místa nálezu, v tomto případě to nejspíš neplatí. Zpracování meče napovídá, že zřejmě pochází z velké dálky. „Původně mohl být vyroben v Anglii nebo v království Franků,“ odhaduje Glørstadová.

TIP: Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč

Podobné meče se nacházejí po celém území Evropy. Asi nejpodobnější byl nalezen v hrobce z 9. století našeho letopočtu na skotském ostrově Eigg. Podle Glørstadové je jasné, že: „Náš objev zaujme odborníky z dalších částí Evropy.“ Nalezený meč je momentálně v péči restaurátorů Norského archeologického muzea, kde by měl být časem vystaven.


Další články v sekci