Vody prvohorní Austrálie se hemžily obrovitými kyjonožci
Dnešní Austrálie je známá jako kontinent, kde žije velké množství životu nebezpečných tvorů. Jak ale ukázal nedávný výzkum australských a německých paleontologů, množství děsivých tvorů žilo v oblasti Austrálie již před mnoha miliony let. Šlo o kyjonožce, vymřelé mořské klepítkatce, kteří terorizovali oceány po téměř celé období prvohor, až do velkého masového vymírání na konci permu.
O kyjonožcích v oblasti Austrálie toho bylo doposud známo jen velice málo. Paleontologové teď ale prošli muzea a prozkoumali doslova každý kousek australské fosilie, která by mohla být kyjonožcem. Prakticky všechny zkoumané nálezy byly nekompletní, často jen úlomky těl kyjonožců. Výsledky výzkumu ale ukazují, že prvohorní moře kolem Austrálie, která byla po většinu sledovaného období součástí superkontinentu Gondwana, byla plná rozličných kyjonožců.
TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!
V okolí prvohorní Austrálie žili kyjonožci všech možných velikostí, od tvorů dosahujících sotva pár centimetrů, až po obludného kyjonožce Jaekelopterus rhenaniae, známého mimo jiné i z Evropy, který dosahoval délky téměř 3 metrů. Právě tito velcí kyjonožci a jim podobné druhy byli zřejmě často vrcholovými predátory tehdejších oceánů.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíObsidian Soul / Wikimedia Commons