Virtuální plot na Tasmánii chrání vzácné živočichy před automobily
Volně žijící zvířata a silniční provoz moc nejdou dohromady. Ani od zvířat ani od aut se přitom nedá čekat, že by vyklidily silnice ve prospěch těch druhých. Řidičům hrozí dopravní nehody i finanční ztráty, zvířata při střetu s automobily obvykle přijdou o život.
V Austrálii je tento problém palčivý, protože tam na silnicích umírá celá řada vzácných a ohrožených živočichů. Jeden z nich, proslulý tasmánský čert ďábel medvědovitý, přitom na silnicích umírá tak často, že se australští vědci a ochránci přírody rozhodli je chránit unikátním virtuálním plotem. Společně s tasmánskými čerty navíc ochrání i řadu dalších zvířat.
TIP: Návrat ztraceného vačnatce: Kunovec tečkovaný se vrací do Austrálie
Australští odborníci vyvinuli virtuální plot, který funguje jinak, než většina podobných zařízení. Bylo by velmi komplikované dávat čipy či obojky volně žijícím zvířatům. Tento virtuální plot proto tvoří řetěz alarmů zhruba velikosti mobilního telefonu. Jednotlivá výstražná zařízení jsou od sebe vzdálená 25 metrů. Jejich účelem je varovat divoká zvířata před přijíždějícími auty nápadným blikání a hlučnými zvuky.
Virtuální plot už má za sebou tříletý zkušební provoz na pětikilometrovém úseku silnice na severozápadě Tasmánie. Výsledky jsou zatím velmi slibné. Na úsecích s virtuálním plotem zemřelo oproti úsekům bez tohoto plotu o více než polovinu méně zvířat.
-
Zdroj textu
IFL Science, Australian Mammalogy
-
Zdroj fotografiíTasmanian Department of Primary Industries, Parks, Water and Environment