Věk exoplanet: Studentka astronomie objevila sedmnáct nových světů
Mise amerického vesmírného teleskopu Kepler, který byl specialistou na lov exoplanet, už před časem skončila. Teleskop ale nasbíral takové množství unikátních dat, že dodnes je, a ještě dlouhou dobu bude zřídlem objevů, ať už jde o exoplanety, hvězdy nebo zajímavé kosmické jevy.
Živoucím důkazem je i studentka astronomie Michelle Kunimoto z kanadské University of British Columbia, která teď dokázala „vytěžit“ z dat teleskopu Kepler celkem 17 nových exoplanet. Jedna z nich je přitom obzvláště zajímavá. Objevená exoplaneta KIC-7340288 b je velká jako jedna a půl Země, takže jde velmi pravděpodobně o kamennou planetu.
Slibná planeta, vzdálená 1 000 světelných let
Zároveň jde o planetu, která obíhá svoji hvězdu v obyvatelné zóně, takže přinejmenším teoreticky může na jejím povrchu existovat kapalná voda. Je to jedna z planet nejpodobnějších Zemi, které jsme zatím ve vesmíru nalezli. Podle optimistických scénářů by se mohlo jednat o obyvatelný svět.
TIP: Objev při studiu: Studentka astronomie odhalila čtyři nové exoplanety
Exoplaneta KIC-7340288 b je od nás vzdálená asi tisícovku světelných let. Jak upozorňuje Kunimoto, asi se tam nejspíš ještě dlouho nepodíváme. Prozatím víme, že je tam rok dlouhý 142 a půl pozemského dne. Planeta obíhá svou mateřskou hvězdu ve vzdálenosti o trochu větší, než je vzdálenost Merkuru od Slunce a zároveň na ni dopadá jen asi třetina záření, v porovnání se Zemí a Sluncem.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíM. Kunimoto