V mayském Tikalu fungoval překvapivě účinný systém filtrace vody
Podle dostupných historických záznamů i archeologických dokladů víme, že některé dávné civilizace dokázaly filtrovat používanou vodu, například Egypťané, Řekové nebo Římané. Nedávný výzkum ale ukázal, že vodu filtrovali i Mayové, a že to dělali překvapivě úspěšně.
Kenneth Barnett Tankersley z americké University of Cincinnati a jeho spolupracovníci zjistili během vykopávek v ruinách mayského města Tikal, které dnes zarůstá prales ve středoamerické Guatemale, že staří Mayové používali k filtraci vody dovezený křemen a zeolit. Taková filtrace je velmi účinná, protože tyto minerály dovedou z vody odstraňovat mikroby, těžké kovy i sloučeniny dusíku. Zároveň není nijak extrémně komplikovaná. Voda prostě protéká přes zeolit a hrubý křemenný písek.
TIP: Původně strašidelný nález se ukázal být 2500 let starou parní lázní Mayů
Zeolit a křemen jsou ve filtraci tak efektivní, že se používají dodnes. Mayové je přitom využili před více než 2 tisíci lety a jsou teď nejstaršími známými uživateli filtrace vody na západní polokouli. Zároveň jde o nejstarší známé použití zeolitu k úpravě pitné vody na světě.
Pro město Tikal byla čistá pitná voda nesmírně významná. Tikal byl totiž odkázaný pouze na 10 uměle vybudovaných rezervoárů, jejichž voda byla neustále ohrožena znečištěním, jak mikroby tak i dusíkem a těžkými kovy. Město bylo velmi lidnaté, klima je v této oblasti značně proměnlivé a Mayové rádi používali jako barvu rumělku, která je plná rtuti.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií