V jižním Egyptě se po prudkých bouřích vyrojila záplava nebezpečných štírů
V jihoegyptském guvernorátu Asuán několik dní intenzivně pršelo a padaly kroupy. Nezvykle silné bouřky vyhnaly z děr a úkrytů místní obyvatele pustiny, mezi nimiž bylo opravdu velké množství štírů, zřejmě různých druhů. Vypuzení štíři hledali úkryt v lidských sídlech, kde se pochopitelně střetli s lidmi.
Výsledkem bylo více než 500 lidí se závažným bodnutím štírem, které si v řadě případů vyžádalo hospitalizaci. Tři z těchto lidí zemřeli. Úřady v guvernorátu Asuán rozeslaly přes tři tisíce dávek protijedu, místním nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením. Bodnutí štírem není nic příjemného, i když ho člověk přežije. Obvykle ho provází prudká bolest, pocení, zvracení, průjmy, horečky či svalové křeče.
V Egyptě žije asi 31 druhů štírů. Jsou mezi nimi i prudce jedovatí a nebezpeční štíři rodu Androctonus, a také obávaný štír s výmluvným jménem štír nejjedovatější (Leiurus quinquestriatus). Právě tito štíři by mohli být zodpovědní za přinejmenším část napadení v Asuánu.
TIP: Léčba štírem: Látka ze štířího jedu pomáhá léčit revmatickou artritidu
Na první pohled to vypadá, jako by Asuán zasáhla jedna z biblických ran. Jak ale uvedl Mahmoud Shaheen, ředitel egyptského meteorologického centra Center for Weather Analysis and Forecasts, vysvětlení zmíněné události je nejspíš velmi moderní. Na extrémním počasí v Asuánu se zkrátka podílely klimatické změny.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií