Turecký Çatalhöyük: Nejstarší město světa bylo přelidněné a plné násilí

Slavný turecký Çatalhöyük obývalo až 8 tisíc stresovaných lidí. Není proto divu, že zde bujelo všemožné násilí
22.06.2019 - Stanislav Mihulka


Asi 7 100 let před naším letopočtem se v jižním Turecku objevilo město, které je dnes známé pod jménem Çatalhöyük. Vybudovali ho neolitičtí lovci a sběrači, kteří začínali se zemědělstvím. Tehdy to bylo jedno z nejstarších měst světa, ne-li úplně nejstarší. V době největší slávy tam nejspíše žilo více než 8 tisíc lidí. Obyvatelé Çatalhöyüku žili na poměrně malém území, a na takový život nebyli vůbec zvyklí.

Chronický stres z přelidněného prostředí se podle odborníků stal jednou z hlavních příčin výbuchů surového násilí, které na sobě lidé v Çatalhöyüku páchali. Tvrdí to archeologové, kteří dali dohromady data za čtvrtstoletí výzkumu na této světoznámé lokalitě. Jsou to údaje o celkem 742 lidech, kteří v Çatalhöyüku žili v období asi jednoho tisíce let.

TIP: Svědectví lebek: Ve středověké Anglii bylo nejvíce násilí přímo v Londýně

Kostry obyvatel Çatalhöyüku jednoznačně dokládají, že s nárůstem počtu lidí tam vzrůstalo i násilí. Čtvrtina z 95 zkoumaných lebek byla poraněna malými projektily, zřejmě hliněnými střelami z praku. Většina obětí násilí v Çatalhöyüku byly ženy a obvykle byly napadeny zezadu. Kromě násilí se v přelidněném Çatalhöyüku dařilo i infekcím. Asi jedna třetina objevených koster nese stopy po bakteriálních nákazách a lidem se tam také více kazily zuby. Jak je vidět, život v nejstarších městech nebyl vůbec jednoduchý.


Další články v sekci