Systém s umělou inteligencí rozpozná na poli plevel a dokáže ho zneškodnit
Když zemědělci bojují s plevelem, obvykle postříkají celé pole herbicidem. Plevel ale nebývá všude. Spotřebuje se tím pádem mnohem více herbicidu, než by bylo nutné, což je drahé, a také to představuje velkou zátěž pro životní prostředí. Co kdyby ale existovala technologie, která by automaticky rozpoznala plevel a zničila ho přesným zásahem herbicidu?
Přesně tohle umí nový izraelský zemědělský systém společnosti Greeneye Technology. Mobilní systém Greeneye tvoří soustava kamer a zařízení pro postřik herbicidem s větším počtem trysek. Může být tažený traktorem nebo ho lze instalovat na speciální postřikovací stroj. Pohybuje se po poli rychlostí až 25 kilometrů v hodině, přičemž kamery pečlivě zkoumají vegetaci.
Cílená likvidace plevele
Záběry kamer vyhodnocuje umělá inteligence, která podle vyjádření Greeneye dokáže rozpoznat plevel od plodiny na poli. Jakmile systém detekuje plevelnou rostlinu, aktivuje nejbližší trysku, která zkropí herbicidem pouze dotyčnou rostlinu a bezprostřední okolí. Když není žádný plevel v dohledu, postřik neprobíhá.
TIP: Autonomní robot zlikviduje pomocí laseru 100 tisíc plevelnatých rostlin za hodinu
Podle tvůrců umí systém Greeneye ještě další zajímavé kousky. Dokáže například spočítat pěstované rostliny na poli. Určuje plevelné rostliny do úrovně druhu a identifikuje případné patogeny nebo poškození pěstovaných rostlin. Ze získaných dat umí vytvořit mapy, které vykreslí situaci a problémy na jednotlivých polích. V Izraeli se Greeneye prodává od letošního října. Příštím rokem a ve větší míře napřesrok bude dostupný i ve Spojených státech.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií